Ηλυσιακός - Ίκαρος 66-64

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε το 2013 για τον Ηλυσιακό, ο οποίος κατέκτησε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 66-64 του Ικάρου σε ένα παιχνίδι που είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι και τον δικαίωσε, καθώς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Αν και η αρχή δεν ήταν η καλύτερη δυνατή για τους γηπεδούχους το φινάλε ήταν ιδανικό, αφού ο Ηλυσιακός πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε. Ο Ικαρος με τον Βρκιτς να οδηγεί στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε γρήγορα στο σκορ με 12-6, ενώ έκλεισε την περίοδο με 14-7.

Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στη δεύτερη περίοδο, όπου ο Βρκιτς βρήκε

συμπαραστάτη και τον Στρνταντ με τη διαφορά να φτάνει στους δέκα πόντους και παρά τις προσπάθειες του Στόγκλιν ο Ηλυσιακός δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο.

Κάτι το οποίο άρχισε να κάνει στην επανάληψη του αγώνα, όπου οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και το δεκάλεπτο τους βρήκε πίσω στο σκορ μόλις τρεις πόντους (50-47). Το νέο απόκτημα του Ηλυσιακού, ο Στόγκλιν, μαζί με τον έτερο νεοφερμένο Αναγκόνιε ανέλαβαν δράση και με το τρίποντο του έμπειρου Δορκοφίκη, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (61-60).

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Στόγκλιν με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ηλυσιακό ευστοχώντας σε τρίποντο (65-64), ενώ ο Χατζής ήταν εκείνος που έγραψε το τελικό σκορ με 1/2 βολές, αφού ο Ίκαρος έχασε την ψυχραιμία του και δεν κατάφερε να απαντήσει.

Τα δεκάλεπτα: 7-14, 25-35, 47-50, 66-64.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ζευγώλης): Αράπης 5 (1), Αναγκόνιε 13, Αποστολίδης 2, Χατζής 5, Σπανός, Δορκοφίκης 5 (1), Αντωνάκης, Παραγυιός 8 (2), Στόγκλιν 26 (3), Κρίπι 2.
ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ 11 (3), Λαρεντζάκης 2, Βρκιτς 19 (3), Ουάιατ 4, Φαγιέ 6, Γκίμπσον 15 (3), Γιαννακίδης 3 (1), Σίμτσακ 4.