Ήττα... επί δύο για το Λος Άντζελες (vid)

"Μαύρη" αποδείχθηκε η πρώτη μέρα του νέου έτους για τις δύο ομάδες του Λος Άντζελες καθώς αμφότερες γνώρισαν την ήττα. Οι Κλίπερς ηττήθηκαν από τους Ντένβερ Νάγκετς με 92-78 ολοκληρώνοντας το αήττητο σερί τους, ενώ οι "Λιμνάνθρωποι" "λύγισαν" εντός έδρας από τους Φιλαδέλφεια Σίξερς (99-103).

Το σερί σταμάτησε στις 17 νίκες

Οι Ντένβερ Νάγκετς έμελε να είναι η ομάδα που έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των Λος Άντζελες Κλίπερς. Οι "Σβώλοι" κέρδισαν εντός έδρας τους Καλιφορνέζους με 92-78 υποχρεώνοντάς τους στην πρώτη τους ήττα μετά από δεκαεφτά (17) σερί νίκες. Ο επιθετικός πλουραλισμός των γηπεδούχων (σ.σ.: έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων), αλλά και η πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους, απέναντι σε μία ομάδα, στην οποία τα ατού της έμειναν σε "ρηχά νερά". Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 22λ. έχοντας 4π. και 5ριμπ..

Θέλουν επειγόντως… διακοπές

Με τον Τζρου Χόλιντεϊ (26π.-10ασ.) να πραγματοποιεί μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις, οι Φιλαδέλφεια Σίξερς άλωσαν το Staples Center επικρατώντας των Λος Άντζελες Λέικερς με 103-99. Οι 36π. που πέτυχε ο Κόμπε Μπράιαντ δεν ήταν αρκετοί για τους "Λιμνανθρώπους", οι οποίοι ξεκίνησαν το 2013 με τον χειρότερο δυνατό τρόπο απέναντι σε μία ομάδα που παλεύει για την είσοδό της στα πλέι οφ.

Ήττα στην επιστροφή του Αμάρε

Παρά τους 45π. που σημείωσε ο Καρμέλο Άντονι και την επιστροφή του Αμάρε Στάνταμαϊρ στη δράση, οι Νιου Γιορκ Νικς δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, οι οποίοι απέδρασαν από το Madison Square Garden με το "διπλό" (100-105). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους (50.6% στα σουτ εντός παιδιάς) και των εκνευρισμό των Νικς στα τελευταία λεπτά παίρνοντας μία σπουδαία νίκη.

Με όπλο τον πλουραλισμό

Έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, οι Ντάλας Μάβερικς επικράτησαν εκτός έδρας των Ουάσινγκτον Ούιζαρντς με 103-94 επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών. Οι "Καουμπόηδες" κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Βινς Κάρτερ (23π.) να ηγείται στο σκοράρισμα πανηγύρισαν μία (σχετικά) άνετη νίκη.