Ηττα στο νήμα από Λοκομοτίβ

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 82-79 από τη Λοκομοτίβ Κουμπάν στην πρεμιέρα του "Gomelsky Cup". Οι "ερυθρόλευκοι", που αγωνίστηκαν χωρίς τον Πέρο Αντιτς (τενοντίτιδα στον αριστερό προσαγωγό που δεν εμπνέει ανησυχία), πλήρωσαν την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στο τελευταία λεπτά, καθώς στο 28' βρέθηκαν να προηγούνται με 14 πόντους (60-46).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με σχετική ισορροπία, όμως η Λοκομοτίβ κατάφερε

να αναπτύξει μία διαφορά πέντε πόντων (18-13), όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Ρώσους να κλείνουν το ημίχρονο προπορευόμενοι με το χαμηλότερο δυνατό προβάδισμα (35-34).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο, βρήκε ρυθμό και σουτ από την περιφέρεια και κατάφερε να περάσει μπροστά με εννέα πόντους (48-39). Οι Πειραιώτες παρουσιάσαν εξαιρετική επιθετική λειτουργία, η οποία μετουσιώθηκε σε μία διαφορά 14 πόντων (60-46), λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Στα λεπτά που απέμεναν όμως η Λοκομοτίβ κατάφερε να μειώσει και να μπει στην τελευταία περίοδο υπολειπόμενη εφτά πόντους (65-58).

Η ελληνική ομάδα διατηρούσε την υπέρ της διαφορά, αλλά η Λοκομοτίβ πλησίαζε με σταθερούς ρυθμούς και μάλιστα πέρασε μπροστά μετά από ώρα (74-71). Στα τελευταία λεπτά η Λοκομοτίβ έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και αυτοσυγκέντρωση από τον Ολυμπιακό και μοιραία έστειλε τους "ερυθρόλευκους" στον μικρό τελικό του τουρνουά, όπου και θα αντιμετωπίσουν τον ηττημένο της αναμέτρησης ΤΣΣΚΑ-Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-35, 65-58, 79-82
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Μπαρτζώκας): Χάινς 11, Σπανούλης 18 (3), Περπέρογλου 10, Ντόρσεϊ 1, Σλούκας 2, Μαυροειδής 2, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 17 (2), Παπανικολάου 10 (2), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1).
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ 10 (2), Σαμπάλιν 6, Λιχοντέι 3, Γιασάιτις 5, Μπαρόν 21 (3), Μάριτς 10, Τραορέ 10, Καλάθης 17 (2).