ΚΑΟΔ - ΚΑΒΑΛΑ 72-73

Επιτέλους νίκη για την ομάδα της Καβάλας, στην όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1, έπειτα από εφτά διαδοχικές ήττες! Στο ντεμπούτο του Άγγελου Κορωνιού στον πάγκο της ομάδας, η Καβάλα κατάφερε να πάρει το ροζ χαρτί φεύγοντας από τη Δράμα, στο τοπικό ντέρμπι εναντίον του ΚΑΟΔ. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με σκορ 72-73.

Καθολική

ήταν η εξουσία της Καβάλας στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να κρατά διαρκώς τον ΚΑΟΔ σε μια μικρή απόσταση ασφαλείας και η λήξη του να τους βρίσκει στο 11-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο από την άλλη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν τη διαφορά. Κατά διαστήματα, μάλιστα, κατάφεραν να "προσπεράσουν" την Καβάλα, αλλά το τέλος του ημιχρόνου βρήκε και πάλι τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, με διαφορά τεσσάρων πόντων (31-35).

Ανατρεπτικός εμφανίστηκε ο ΚΑΟΔ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όπου και υποχρέωσε την ομάδα του Άγγελου Κορωνιού, να τον κυνηγάει διαρκώς στο σκορ με τη διαφορά ανάμεσά του στο τρίτο δεκάλεπτο να είναι στους επτά πόντους (54-47).

Το τέλος όμως, ήταν αρκετά δραματικό, με τα δύο κλαμπ να διεκδικούν επί ίσης όροις τη νίκη έως και τα τελευταία λεπτά και το σκορ να διακυμαίνεται στον "πόντο", αλλά τελικά τη χαρά της νίκης τη γεύτηκαν για πρώτη φορά οι Καβαλιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 11-20,31-35, 54-47, 72-73.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 15 (3), Καλαϊτζίδης 5 (1), Μπόροβνιακ 3, Μίσελ 6 (14ριμπ.), Κάρτερ 2, Κακαρούδης 15 (4), Ντέιλ 5, Ζάρας 4 (1), Ιωάννου, Πάλμερ 17 (1).
ΚΑΒΑΛΑ (Κορωνιός): Πάνος 10, Καλαμπάκας 2, Μανωλόπουλος 12 (1), Στυλιανού 12 (4), Στεφανίδης 7 (1), Γκράντι 12 (2), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 7 (1), Κρστεβσκι 2, Κόλεμαν 9 , Ίλιεφ.