Πέρασε σα σίφουνας από το Περιστέρι

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο β΄δεκάλεπτο, και όντας σαρωτικός στο γ΄, ο Παναθηναϊκός παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ, σκόρπισε το Περιστέρι με σκορ 41-76. Εξαιρετικοί οι Διαμαντίδης, Μπράμος και Λάσμε, που έχουν πάρει την ομάδα στις πλάτες τους...

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας για πρώτη φορά στη δωδεκάδα
του τον Μάρκους Μπανκς, αντιμετώπισε το Περιστέρι εκτός έδρας και κέρδισε με 41-76. Από το β΄ δεκάλεπτο ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του, μετά από ένα μουδιασμένο α΄ με αρκετά λάθη, ενώ ήταν σαρωτικός στο γ΄δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 26-4, «καθαρίζοντας», ουσιαστικά, το ματς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη, Κίτσεν, Ματσιούλις, Πάνκο και Λάσμε. Το Τριφύλλι μπήκε γερά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς με 2-7, με καλάθια από τους Ματσιούλις, Λάσμε και Κίτσεν (γκολ-φάουλ). Αλλά η φετινή πληγή των «πράσινων», τα αβίαστα λάθη, έκαναν ξανά την εμφάνισή τους και το Περιστέρι με τον Μάντζαρη και τον Παπαντωνίου μείωσαν σε 10-11. Ο Μπανκς που είχε περάσει, εντωμεταξύ, στο παιχνίδι έδωσε πνοή στο Τριφύλλι και με προσωπικές ενέργειες κέρδισε σερί φάουλ, ευστοχώντας στις βολές. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 12-18, μετά από το πρώτο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό από τον Μάικ Μπράμος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι για τον Θορν και ο Μπάμος απάντησε, αφήνοντας τη μπάλα στο καλάθι. Ο φόργουορντ του Περιστερίου έφερε ξανά τη διαφορά στο καλάθι (18-20), ωστόσο ο Μπράμος με ζεστό χέρι πέτυχε το δεύτερο τρίποντό του. Βιαστικές επιθέσεις οδήγησαν σε αστοχία και τις δύο ομάδες, αλλά ο Διαμαντίδης που είχε γυρίσει στο παρκέ, με εξαιρετική ασσίστ πάσαρε στον Λάσμε που κάρφωσε εντυπωσιακά, κάνοντας το 18-25. Ο Ούκιτς πήγε καθυστερημένα στον Κομποδιέτα, ο οποίος μείωσε με τρίποντο για την ομάδα του. Ο ελληνοαμερικανός σμολ φόργουορντ του Τριφυλλιού ήταν εξαιρετικός για ένα ακόμα ματς, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ με βολές, αλλά και ωραίο κάρφωμα μετά από ασσίστ το Μπανκς, κάνοντας το 23-32. Το Περιστέρι μείωσε με τον Γουίλιαμς, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε το πόδι στο γκάζι και με την πέμπτη ασσίστ του Διαμαντίδη, ο Μπράμος έφτασε τους 14 πόντους, ενώ ο αρχηγός του Τριφυλλιού με τρίποντο έγραψε το σκορ του ημιχρόνου (25-37). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» περιόρισαν τα λάθη τους σε μόνο ένα, ενώ ανάγκασαν το Περιστέρι να υποπέσει σε επτά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το προηγούμενο, με τρίποντο από τον Διαμαντίδη, ενώ ο Παναθηναϊκός κατέβηκε με τον αρχηγό του και τους Μπανκς, Ματσιούλις, Μπράμος και Λάσμε στην πεντάδα. Ο Ματσιούλις με σουτ έκανε το 25-42, ενώ ο γκαμπονέζος σέντερ του Τριφυλλιού φιλοδώρησε με μεγαλοπρεπή τάπα τον Γούλιαμς στην επόμενη φάση. Το 27-46 έγινε με το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο από τον Διαμαντίδη. Μετά τον αρχηγό, όπλισε και ο Ματσιούλις, ο οποίος πέτυχε πέντε σερί πόντους με τζαμπ σουτ και τρίποντο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 27-53. Ο Διαμαντίδης έκλεψε στην αμέσως επόμενη φάση, δίνοντας έτοιμο καλάθι στον Ούκιτς. Κίτσεν και Τσαρτσαρής πέρασαν στο παιχνίδι, αλλά ο ρυθμός δ