Νέα βόλτα των Ουίζαρντς (νίκη 102-91) στη Νέα Υόρκη!

Η 50η συμμετοχή των Νικς σε αγώνα Χριστουγέννων δεν περιελάμβανε τίποτε το εορταστικό για την ομάδα του «Μεγάλου Μήλου». Η Ουάσινγκτον νίκησε 102-91 μέσα στο Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν» στον πρώτο αγώνα του προγράμματος της Πέμπτης (25/12) και πέτυχε την 5η διαδοχική νίκη της επί των Νικς, αλλά και την 4η συνεχόμενη μέσα στη Νέα Υόρκη, φτάνοντας σε ρεκόρ 20-8! Από την άλλη, οι γηπεδούχοι, που γνώρισαν την 26η ήττα
τους σε 31 ματς, έφτασαν τις 8 σερί εντός έδρας ήττες (και τις 6 συνολικά στην τρέχουσα κανονική περίοδο) και αυτό είναι νέο αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία τους σε μία σεζόν, καθώς το ισάριθμο προηγούμενο ήταν από 28/3/-9/11/85, σε δύο δηλαδή χρονιές. Οι Νικς, επιπλέον, δεν αξιοποίησαν τους 34π. του Καρμέλο Άντονι, που δεν είχε βοήθειες πλην του Καλδερόν και γνώρισαν την 16η ήττα τους στα 17 τελευταία ματς τους, καθώς μέσα στον Δεκέμβριο μετρούν μόλις μία επιτυχία… Οι Ουίζαρντς πήραν από την αρχή του παιχνιδιού τα ηνία και προηγήθηκαν 11-2 στο 2΄. Παρά τους 12 διαδοχικούς πόντους του «Melo», που μείωσαν σε 27-18 για τους Νικς στο 8΄, οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν τις περισσότερες λύσεις τους και δεν συνάντησαν πολλές δυσκολίες. Η Ουάσινγκτον πέτυχε ρεκόρ πόντων σε 1η περίοδο και έφτασε στο 34-23 του πρώτου δωδεκαλέπτου, με τον Τζον Ουόλ -στο πρώτο παιχνίδι του ανήμερα Χριστουγέννων- να έχει στο ίδιο διάστημα 9π.-6ασ. και τον Ρασούαλ Μπάτλερ να προσφέρει 8π. από τον πάγκο! Οι λύσεις για τον κόουτς Ράντι Ουίτμαν συνεχίστηκαν και στην 2η περίοδο, με τους 10π. του Κρις Χάμφρις, για το 42-25 του 16΄ και παρά τους 21π. του Καρμέλο, οι Νικς δεν πλησίασαν παρά μόνο στο 53-44 του 20΄. Αλλά οι πρωτευουσιάνοι είχαν άμεσες απαντήσεις και μετά το 60-44 του ημιχρόνου, ολοκλήρωσαν και στις αρχές του 3ου δωδεκαλέπτου ένα σερί 13-0 για το 66-44 (στο 27΄) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Τουλάχιστον αγωνιστικά, αφού στα 5:31΄΄ για τη λήξη, ο Κουίνσι Έισι τον Νικς έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Τζον Ουόλ, ο οποίος τον έσπρωξε. Ο Έισι επιχείρησε να τον γρονθοκοπήσει(!), αλλά οι ψυχραιμότεροι τους χώρισαν… ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (Φίσερ): Άντονι 34 (13/22διπ.-0/6τριπ.), Στάνταμαϊρ 6, Ντάλεμπερτ 2, Καλδερόν 16 (2/7τριπ.), Χάρνταγουεϊ 8(1/6τριπ.), Πριτζιόνι 2, Τζέισον Σμιθ 4, Όλντριτς 10, Λάρκιν 5 (1), Έισι 4, Ουέρ.ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ (Ουίτμαν): Νενέ 12, Πιρς 3 (1/3τριπ.), Γκορτάτ 10 (4/10διπ.-9ριμπ.), Μπιλ 17 (2/5τριπ.), Ουόλ 24 (9/15διπ.-1/2τριπ.-11ασ.-6ριμπ.), Χάμφρις 14, Μπάτλερ 11 (3/6τριπ.), Πόρτερ 2, Σεραφέν 8, Μίλερ 1, Γκούντεν, Τεμπλ.