Ο Μπλέικ...εκδικήθηκε για τους Λέικερς (vid's)

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο...

Αυτό θα πρέπει να βροντοφωνάζουν αυτή την ώρα οι οπαδοί των Λέικερς καθώς με ένα καθοριστικό τρίποντο (δείτε το video) του Στίβεν Μπλέικ 1,3'' πριν την τελική κόρνα πήραν τη νίκη (99-98) μέσα στο νέο σπίτι του Ντουάιτ Χάουαρντ, ο οποίος στάθηκε μοιραίος με άστοχες ελεύθερες βολές τα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του Μάικ Ντ' Αντόνι κατάφερε με «εκνευριστική» ευστοχία έξω από την γραμμή των 7.25 στο πρώτο ημίχρονο (11/14) να προηγηθεί με +19 (38-19) στο 13', με τους Ρόκετς να αντιδρούν και να προσπερνούν με 97-91 φτάνοντας κοντά

στη νίκη.

Σε εκείνο το σημείο μπήκε σε εφαρμογή το κόλπο...Hack-a-Dwight του Ντ'Αντόνι, με τον Χάουαρντ να έχει 5/14 βολές, με τις «Ρουκέτες» να μένουν...ξερές στο φινάλε, παρά τους 35 πόντους του Τζέιμς Χάρντεν, βλέποντας τους «λιμνάνθρωπους» να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη μέσα στο Toyota Center.

Ένα σκληρό μάθημα έδωσαν οι πρωταθλητές στους Κλίπερς καθώς με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα εξαφάνισαν το επιθετικό τους παιχνίδι και επικράτησαν στο American Airlines Arena με 102-97.

Μπορεί ο ΛεΜπρόν Τζέιμς να μην βρέθηκε και σε τόσο καλή βραδιά με 18 πόντους και 6/13 σουτ, αλλά για το Μαϊάμι καθάρισαν οι «Flash» Ντουέιν Ουέιντ με 29 πόντους (13/22 σουτ, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ και κλεψίματα) ο Σέιν Μπατιέρ και ο Κρις Άντερσεν, με τον «Birdman» να καθαρίζει τα πάντα κάτω από τις δυο ρακέτες.

Τα πάντα κρίθηκαν για τους Χιτ στην τέταρτη περίοδο όταν η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα έτρεξε ένα σερί και έφτασε το +9 (90-81) χαρίζοντας στην ομάδα του την 25η νίκη στα τελευταία 26 παιχνίδια. Για τους Κλίπερς, που ηττήθηκαν για δεύτερη φορά στη σειρά, ο Μπλέικ Γκρίφιν έκανε τα πάντα (27 πόντοι με 11/15 σουτ και 14 ριμπάουντ) αλλά δεν έφτανε για να έρθει η νίκη.

Οι Νάγκετς βρέθηκαν κοντά στο χειρότερο ρεκόρ τους στην τελευταία δεκαπενταετία...αλλά οι Ται Λόουσον και Αντρέ Μίλερ είχαν άλλη άποψη οδηγώντας την ομάδα τους στην πρώτη της νίκη στην regular season με 109-107 απέναντι στην Ατλάντα. Ο Αντρέ Μίλερ (7 πόντους και 7 ασίστ) ήταν αυτός που άλλαξε την ροή του αγώνα καθώς μετέτρεψε το 90-98 του 41' σε 99-98 με προσωπικές ενέργειες, για να έρθει ο Ται Λόουσον (23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ) να «καθαρίσει» το παιχνίδι γράφοντας το 107-102 59'' πριν την τελική κόρνα.

Τα αποτελέσματα:

Χιούστον - Λος Άντζελες Λέικερς 98-99Ντένβερ - Ατλάντα 109-107Μαϊάμι - Λος Άντζελες Κλίπερς 102-97