ΠΑΟΚ - Ηλυσιακός 73-69

Ο ΠΑΟΚ, παρά την απουσία του Λάζαρου Παπαδόπουλου, κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα του πολύ καλού σήμερα Ηλυσιακού με 73-69. Οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως χάρη στην εξαιρετική τετράδα των Τσαϊρέλη (18π, 9ρ), Μαργαρίτη (13π, 8ρ), Καλλέ (8π, 8ρ) και Χάτσερ (15π), κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάσουν στην 18η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Στόγκλιν με 23 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση

πραγματοποίησαν κι οι Νίκος Χατζής με 20 πόντους (18 στο πρώτο μέρος) και Δορκοφίκης με 14.

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι κάνοντας ένα σερί 9-0 με τρία τρίποντα (τα δύο έμμεσα) των Χαραλαμπίδη, Καλλέ και Χάτσερ, αναγκάζοντας τον προπονητή του Ηλυσιακού να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ, βλέποντας το νωθρό ξεκίνημα της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους μετά τη διακοπή και με συνεχόμενους πόντους των Χατζή και Δορκοφίκη δεν μείωσαν απλά αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 3 πόντους (13-10). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με καλάθι και φάουλ του Τσαϊρέλη σε 13-13 αλλά ο "καυτός" στο ξεκίνημα του αγώνα, Νίκος Χατζής με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 16-13 για την ομάδα του, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηλυσιακός προηγήθηκε και με 8 πόντους (25-17) με καλάθι του Γκάρισον. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε γρήγορα τη διαφορά και με καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου πέρασε ξανά μπροστά με 28-27. Ο Νίκος Χατζής με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο έκανε το 32-30 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Κασελάκης στην επόμενη φάση απάντησε με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 33-32.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ηλυσιακό, ο οποίος είχε εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα (60%), να προηγείται με πέντε πόντους (40-35), χάρη σε ένα καλάθι του εξαιρετικού Νίκου Χατζή, ο οποίος έφτασε τους 18 πόντους! Οι Μαργαρίτης και Τσαϊρέλης ήταν αυτοί, που κράτησαν τον κακό στο πρώτο ημίχρονο ΠΑΟΚ, κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι παρά την απουσία του Λάζαρου Παπαδόπουλου, κυριάρχησαν μέσα στη ρακέτα.

Στο δεύτερο μέρος, η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή της (48-39) για τους φιλοξενούμενους με δύο βολές του Στόγκλιν. Ο Τσαϊρέλης όμως ήταν πραγματικά εκπληκτικός και μαζί με τον Χάτσερ έκλεισαν γρήγορα τη διαφορά στους τρεις πόντους (54-51) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ηλυσιακός, παρά το γεγονός ότι περιορίστηκε ο Νίκος Χατζής επιθετικά, κράτησε το προβάδισμα στο σκορ, βρίσκοντας λύσεις από τους υπόλοιπους παίκτες του.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, με τον Δέδα να μειώνει στον πόντο (61-60) με το πρώτο προσωπικό τρίποντο στον αγώνα, ενώ δύο λεπτά αργότερα πήρε και το προβάδισμα με καλάθι του Χάτσερ (62-61). Ο Στόγκλιν έδωσε στην ομάδα του ξανά την πρωτοπορία στο σκορ (63-62), με τον Μαργαρίτη να απαντάει αμέσως κάνοντας το 65-63 μετά από ασσίστ του Χάτσερ.

Ο τελευταίος με ακόμα ένα τρίποντο έδωσε αέρα πέντε πόντων (68-63) στους γηπεδούχους ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απαντήσουν και να μειώσουν περισσότερο. Ο ΠΑΟΚ, παρά την απουσία του κορυφαίου του παίκτη κάτω από τα καλάθια, Λάζαρου Παπαδόπουλου είχε σε εξαιρετική μέρα τους Τσαϊρέλη, Καλλέ και Μαργαρίτη, οι οποίοι πήραν συνολικά 25 ριμπάουντ! Από την άλλη σε πολύ καλή μέρα από τα 6,75 ήταν ο Ηλυσιακός με 9/21 τρίποντα, ποσοστό πολύ καλό για εκτός έδρας παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 35-40, 51-54, 73-69

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 15(2), Κασελάκης 4, Χαραλαμπίδης 8 (1), Τσαϊρέλης 18, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 13 (1), Καλλές 8, Χρυσικόπουλος 2.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ζευγώλης): Καυκής 2, Αράπης, Αναγκόνιε 1, Χατζής 20 (3), Σπανός 4, Δορκοφίκης 14 (3), Μόρισον, Γκάρισον 2, Παραγιός 2, Στόγκλιν 21 (3), Αντωνάκης.