Πάργκο και Σμιθ... την κρατούν τρίτη! (79-72 την Ζαλγκίρις)

Επιστροφή στις επιτυχίες, και μάλιστα την... κατάλληλη στιγμή για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επικράτησε με 79-72 της Ζαλγκίρις, και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα μεταξύ Παναθηναϊκού και Ρεάλ Μαδρίτης, διατηρούμενη τουλάχιστον μέχρι το αυριανό ματς, στην τρίτη θέση με διαφορά δύο νικών από τους «πράσινους». Οι Ισραηλινοί χρειάστηκαν μία εξαιρετική εμφάνιση, από πλευράς Τζέρεμι Πάργκο

και Ντέβιν Σμιθ, προκειμένου να υποτάξουν στο «Γιαντ Ελιάου» μία «μαχητική» ομάδα, η οποία ερχόταν με αυξημένη αυτοπεποίθηση, μετά την εντός έδρας νίκη επί της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Στα πρώτα έξι λεπτά, υπήρξε ισορροπία στο παιχνίδι, όπως μαρτυρά άλλωστε και το 11-11, σκορ εκείνου του διαστήματος, με τη Ζαλγκίρις να έχει τους περισσότερους πόντους της από τον Λεκαβίτσιους και τη Μακάμπι να έχει μπροστάρηδες τους Πάργκο και Τάιους. Ο πρώτος έδωσε, τότε, πρώτος το «σύνθημα» για να πραγματοποιηθεί σερί 7-0, με τον Σονγκάιλα να μειώνει τη διαφορά στους τρεις (18-15), με δύο δικά του καλάθια. Ο βετεράνος φόργουορντ, τη μείωσε και στη μικρότερη δυνατή της τιμή, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προηγηθούν. Οι παίκτες του Γκάι Γκούντες, είχαν διαρκώς το προβάδισμα και προς το τέλος της δεύτερης περιόδου πάτησαν «γκάζι», με τον Ντέβιν Σμιθ ηγέτη σε εκείνο το κομμάτι και το σκορ να φτάνει στο 43-32, με δικό του τρίποντο. Ο Τζέιμς Άντερσον, έκανε το 43-34 του ημιχρόνου.

Με τον τρόπο αυτόν κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις μείωσε με τον Γιαβτόκας σε 47-44, στα πρώτα τέσσερα λεπτά, αλλά η Μακάμπι είχε ξανά τις απαντήσεις. Κατάφερε, μάλιστα, να φέρει τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα, χάρη σε «κρεσέντο» του Πάργκο, ο οποίος είχε τη βοήθεια των Σχορτσανίτη, Ραντλ, με το σκορ να φτάνει στο 66-54.

Η διαφορά αυτή, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά κατά τη διάρκεια του τετάρτου δεκάλεπτου, με τους παίκτες του Γκιντάρας Κράπικας να έχουν μειώσει μέχρι τους έξι πόντους τη διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να την επαναφέρουν σε διψήφιο αριθμό και στο +11, με βολές του Πάργκο, δύο λεπτά πριν το φινάλε (73-62). Η τελευταία απόπειρα των «μαχητικότατων» φιλοξενούμενων, είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί 2-11 στο επόμενο 1.5 λεπτό, με τον Μιλάκνις να συνεχίζει το «βομβαρδισμό« έξω από την άρκτο των 6.75, και τους Λεκαβίτσιους, Άντερσον να κάνουν το 75-71. Δεν έμελλε, όμως, να διαφοροποιήσει κάτι το ιδιαίτερο, με τους παίκτες της Μακάμπι να είναι ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και τους Ισραηλινούς να κερδίζουν ξανά τους Λιθουανούς.

Δεκάλεπτα: 18-15, 43-34, 66-54, 79-72

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 26 (5/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Χέινς, Σμιθ 19 (2/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ραντλ 8 (7 ριμπάουντ), Λίνχαρτ 3 (1), Τάιους 10, Οχαγιόν 6 (7 ασίστ), Σχορτσανίτης 6, Αλεξάντερ 1

Ζαλγκίρις (Κράπικας): Τσέρι 6, Λεκαβίτσιους 13 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Βένε, Σονγκάιλα 8, Γιανκούνας 4 (11 ριμπάουντ), Γιαβτόκας 8 (6 ριμπάουντ), Μιλάκνις 19 (4/7 τρίποντα), Άντερσον 12 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ουλανόβας 2