Περίπατο (84-58) το 2-0 ο Ολυμπιακός!

Ένα εύκολο βράδυ πέρασε ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Πανιώνιο ούτε στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς και επικράτησε με 84-58. Έτσι, έκανε το 2-0 και θέλει μία ακόμη νίκη, προκειμένου να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος και να διεκδικήσει τον τελευταίο τίτλο της σεζόν. Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Στράτος Περπέρογλου (16π.), Ματ Λοτζέσκι (14π.) και Βασίλης Σπανούλης (12π.),

ενώ ο Λάντον Μίλμπουρν πάλευε μόνος του από την άλλη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς με 9-2 απέναντι στην ομάδα του Πειραιά που αντέδρασε άμεσα όμως και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε καταφέρει να πάρει και μία μικρή διαφορά των 7 πόντων (28-21). Στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε, καθώς οι γηπεδούχοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και κατάφεραν να σκληρύνουν την άμυνά τους. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 47-33, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά από νωρίς το παιχνίδι. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ταχύτητα και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό επιθετικά, αλλά και αμυντικά. Ο Πανιώνιος έβαλε καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο μετά από έξι λεπτά και κάτι, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 66-41, ενώ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 84-58.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 47-33, 66-41, 84-58.