Ρέθυμνο - Ηλυσιακός 95-68

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Ρεθύμνου με τον Ηλυσιακό με τους Κρητικούς να παίρνουν τη νίκη με 95-68. Η ομάδα των Ιλισίων ουσιαστικά "απείλησε" τους γηπεδούχους για ένα δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 18-15, αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στο Ρέθυμνο.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες του Κουφού, έτρεξαν 8-0 σερί και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 25-18 και κάπου εκεί μπήκαν οι βάσεις για το αποτέλεσμα. Το Ρέθυμνο κράτησε τα ηνία

στο σκοράρισμα εκμεταλλευόμενο για μια ακόμα φορά την ευστοχία του στην περιφέρεια και στο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 13 πόντων.

Το δεύτερο ημίχρονο, είχε τυπικό χαρακτήρα, αφού ο Ηλυσιακός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ρεθύμνου και έμεινε πίσω στο σκορ. Η διαφορά ανέβηκε γρήγορα στους 22 πόντους (64-42) και το ματς ουσιαστικά έλαβε τέλος.

Οι παίκτες του Ζευγώλη είχαν βρει εκτός ρυθμού, οι αντίπαλοί τους συνέχισαν το επιθετικό κρεσέντο τους, η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους και το ματς κύλησε άνετα για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 43-30, 76-44, 95-68.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Χόρν 7, Καλλινικίδης, Κόλιμον 5 (1), Αγγελόπουλος 5, Τσαρουχάς 2, Τσόχλας 12 (3), Ντούβνιακ 12 (2), Κόμματος 24 (5), Κάρτερ 10 (2), Λάτοβιτς 8 (2), Πέτγουέι 10, Σιζόπουλος.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ζευγώλης): Αράπης 2, Αναγκόνιε 7, Αποστολίδης 4 (1), Χατζής, Σπανός 8 (1), Αντωνάκης 3, Μόρισον 21, Κρίπι 2, Γκάρισον 10, Παραγυιός 3 (1), Στόγκλιν 8.