Ρέθυμνο - ΠΑΟΚ 88-65

Απόλυτος κυρίαρχος!
Το Ρέθυμνο επιβλήθηκε με 88-65 του ΠΑΟΚ, έκανε το 2-0 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Και μάλιστα, πανηγύρισε το "σκούπισμα" των Θεσσαλονικέων μέσα στην έδρα του.

Οι Κρητικοί δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα πέραν του πρώτου δεκαλέπτου με τον Κάρτερ και τον Προύιτ να οδηγούν στο σκοράρισμα και τους Πέτγουέι, Χορν να ακολουθούν και τους υπόλοιπους παίκτες να δίνουν σημαντικές βοήθειες. Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ

που βρέθηκε σε κακή μέρα και μόνο οι Χάτσερ και Κασελάκης κατάφεραν να σημειώσουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειχναν ότι θα εξελισσόταν ένα ντέρμπι, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 11-6, ο ΠΑΟΚ με σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 11-12, όμως οι γηπεδούχοι δεν έβαλαν τελεία. Πολύ γρήγορα πέρασαν και πάλι μπροστά παίρνοντας προβάδισμα επτά πόντων. Ο ΠΑΟΚ μείωσε και πάλι στους τρεις και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +6 για το Ρέθυμνο μετά από τρίποντο του Χορν. Από εκεί και πέρα όμως, το ματς έγινε... μονότερμα, αφού με επιμέρους σκορ 11-2 οι Κρητικοί πήραν το πάνω χέρι στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει στο καλό παιχνίδι του αντιπάλου, ο οποίος συνεχώς αύξανε τη διαφορά για να φτάσει στους 20 πόντους λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου (65-45). Η αυτοπεποίθηση και η διάθεση του Ρεθύμνου αυξήθηκε ακόμα περισσότερο στην τελευταία περίοδο και η νίκη ήταν φυσικό επακόλουθο.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 50-29, 65-47, 88-65
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 10 (2), Καλλινικίδης 7 (1), Προύιτ 13 (2), Αγγελόπουλος 3, Τσαρουχάς, Τσόχλας 3 (1), Ντούβνιακ 6 (2), Κόμματος 8 (1), Κάρτερ 25 (6), Λάτοβιτς 2, Πέτγουέι 11.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 20 (2), Κασελάκης 11 (3), Χαραλαμπίδης 4, Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 2, Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 6, Καλλές 2, Χρυσικόπουλος, Αμπάρας 5 (1).