Τα αποτελέσματα (vid)

Ένα εντυπωσιακό δεκάλεπτο (το 2ο) ήταν αρκετό για την Κάχα Λαμποράλ προκειμένου να πάρει τη νίκη - πρόκριση επί της Τσεντεβίτα με 97-70. Οι Κροάτες άντεξαν μόλις για ένα δεκάλεπτο, καθώς στη συνέχεια "κατέρρευσαν" δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να "τρέξουν" στο ανοιχτό γήπεδο και με διαδοχικά τρίποντα να "ανοίξουν την ψαλίδα" της διαφοράς (49-30 στο 20'). Η επανάληψη ήταν, πλέον, τυπικής διαδικασίας, με την Κάχα Λαμποράλ να φτάνει στην άνετη επικράτηση και να παίρνει το εισιτήριο για το Top 16 της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 15-17,

49-30, 69-49, 97-70.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ: Νοτσιόνι 11 (2), Ροτσέστι 3 (1), Μπιέλιτσα Μ. 7 (1), Καμπέθας 9 (1), Σαν Εμετέριο 4, Πλάις 2, Ερτέλ 3 (1), Όλεσον 3 (1), Λάμπε 10 (1), Καλμπάρο, Μπέλιτσα Ν. 22 (2), Κοζέρ (5).
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ: Ράιτ 11, Σουπούτ, Άντριτς 10 (1), Σούτον 12 (2), Μπίλαν 5, Ιλιέφσκι 5, Ζελαμπάλ 12, Νούρκιτς, Γκριν 7 (1), Μπάζνταριτς 8 (2).

Άνετα... πρώτη

Η ομάδα που το ήθελε περισσότερο πήρε τη νίκη! Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε άνετα της Αναντολού Εφές με 71-53, κυρίως χάρη στο εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο (23-7 επιμέρους σκορ) που πραγματοποίησε, και τερμάτισε πρώτη στον τρίτο όμιλο της Ευρωλίγκα. Έτσι, οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν στο Top 16, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν και τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-30, 58-37, 71-53.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ: Ντάρνετ 6, Τζάαμπερ 2, Πόποβιτς 10 (1), Γιουσκεβίτσιους 2, Λιπκεβίτσιους 1, Γιανκούνας 18, Ντέλας 10, Κουζμίνσκας 6, Λαφαγιέτ, Καουκένας 4, Φουτ 5, Λαβρίνοβιτς Κ. 7 (1).
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Φάρμαρ 7 (1), Βούγιασιτς, Ερντέν 11, Τουντσερί, Σιπ 7, Γκονλούμ 13, Σαβάνοβιτς 4, Λούκας 5 (1), Κούτσο, Γκιουλέρ, Μπάρατς 6.