Τα αποτελέσματα (vid)

Τις λιγοστές ελπίδες, που έχει για πρόκριση, διατήρησε η Φενέρμπαχτσέ, η οποία επικράτησε της Μπεσικτάς για δεύτερη συνεχόμενη φορά μέσα σε μία βδομάδα, με 78-72. Για τον ίδιο όμιλο, η Σιένα παραμένει πρώτη μαζί με την Μπαρτσελόνα αφού νίκησε εύκολα στην Ιταλία την Κάχα Λαμποράλ με 85-74. Τα πάντα είναι ανοικτά στον όμιλο τόσο για τις δύο πρώτες θέσεις, που δίνουν το πλεονέκτημα έδρας όσο και για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα:

Φενέρμπαχτσε - Μπεσίκτας 78-72
Σιένα - Κάχα Λαμποράλ 85-74

Με ανατροπή η Φενέρ

Η ομάδα του Πιανιτζιάνι

κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι ενώ βρισκόταν πίσω με δέκα πόντους (32-42) στο ημίχρονο και εφτά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (48-55). Με κορυφαίους τους Μπογκντάνοβιτς (25π) και Σαβάς (12π) στο τελευταίο δεκάλεπτο κι ένα επιμέρους σκορ 30-17 έκανε την αντεπίθεση κι έφτασε τις δύο νίκες στην διοργάνωση.

Ο Μάικ Μπατίστ αγωνίστηκε μόλις 6 λεπτά και πέτυχε 2 πόντους ενώ ο Σάτο πρόσθεσε άλλους 4 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους εκτός από τους προαναφερθέντες ήταν οι Μακάλεμπ (10π, 4κλ, 2ασ) και Άντερσεν (13π, 7ρ). Για τους ηττημένους, οι οποίοι ακόμα δεν έχουν γευτεί την χαρά της νίκης, θετικοί ήταν οι Τζέρελς (14π, 7ρ, 3κλ, 4ασ) και Μάρκοτα (15π, 5ρ).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 32-42, 48-55, 78-72.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Πιανιτζιάνι): Μακάλεμπ 10, Ερμίς 7 (1), Σάτο 4, Άντερσεν 13 (1), Πεκέρ 2, Σαβάς 12, Μπατίστ 2, Κάραμαν 3 (1).
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Κουντέρ): Γιούινγκ 11(3), Ασίκ 3, Βίντμαρ 10, Φόλκερ 2, Μάρκοτα15 (2), Κρίστοφερ 9, Οζέρ 8 (2), Τζέρελς 14 (4).

Ακάθεκτη η Σιένα

Μόνο για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκαν οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι απέναντι στην Κάχα Λαμποράλ, την οποία και κέρδισαν με 85-74 έχοντας έτσι μόλις μία ήττα σε εφτά αγώνες. Εξαιρετικός για ακόμα μία φορά ο Μάρκους Μπράουν ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Χάκετ και Τζάνινγκ. Η ιταλική ομάδα αν και δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε να κυνηγάει από την αρχή στο σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι κάνοντας ένα επιμέρους 26-13.

Από την Κάχα Λαμποράλ, η οποία έμεινε από λύσεις και δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο, πολύ καλοί ήταν οι Μπιέλιτσα και Λάμπε για ακόμα ένα παιχνίδι. Πλέον οι Ισπανοί, οι οποίοι έχουν ρεκόρ 4-3 σε εφτά παιχνίδια, καλούνται να κερδίσουν μέσα στον Πειραιά την επόμενη αγωνιστική για να έχουν το πάνω χέρι στην πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-37, 61-50, 85-74.
ΣΙΕΝΑ (Μπάνκι): Μπράουν 18 (2), Εζέ 10, Ράσιτς 5 (1), Κανγκούρ 8 (2), Σανικίτζε, Ρες 3 (1), Όρτνερ, Τζάνινγκ 16 (4), Χάκετ 16 (2), Μος 9 (3).
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Τάμπακ): Κουκ 3 (1), Νοτσιόνι 10 (1), Μ. Μπιέλιτσα 4, Σαν Εμετέριο 9 (1), πλάις 6, Ερτέλ 6, Λάμπε 17, Ν. Μπιέλιτσα 15 (1), Κουζέρ 4.