Τα αποτελέσματα (vid)

"Φωτιά" στον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας έβαλε η Χίμκι, η οποία κέρδισε εύκολα την Σιένα με 78-71, παίρνοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα (82-76). Οι γηπεδούχοι έπιασαν έτσι τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση με 6 νίκες σε 10 παιχνίδια, έναν βαθμό πίσω από την ιταλική ομάδα. Εύκολη νίκη, όπως αναμενόταν, πέτυχε η Κάχα Λαμποράλ στην Τουρκία επι της Μπεσίκτας με 83-73. Η ισπανική ομάδα παραμένει έτσι στην πέμπτη θέση σε ισοβαθμία με την Μακάμπι Τελ Αβίβ έχοντας 5 νίκες κι ισάριθμες ήττες.

Τα αποτελέσματα:
Χίμκι

- Σιένα 78-71
Μπεσίκτας - Κάχα Λαμποράλ 73-83

Η Χίμκι πήρε νίκη και… διαφορά

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως και σε κάθε εντός έδρας παιχνίδι τους, και προηγήθηκαν με 9 πόντους (17-8). Η Σιένα όμως, η οποία κατέβηκε στο παιχνίδι με 10 παίκτες, με καταιγισμό τριπόντων (6) έμεινε κοντά στο σκορ (25-20). Πλουραλισμό στην επίθεση για την Χίμκι, από την οποία σκόραραν, με το καλημέρα, 7 από τους 12 παίκτες της, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τον συνήθη ύποπτο, Μπόμπι Μπράουν και τον Καγκούρ (2/2τρ).

Ο Ζόραν Πλάνινιτς οδηγούσε με μαεστρία την ομάδα του (4π, 4ας) αναγκάζοντας τον Λούκα Μπάνκι να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ 6 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (35-26). Η πέμπτη ασσίστ του Κροάτη πλέι μέικερ κι ένα δικό του καλάθι έφεραν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (39-26). Οι παίκτες της ιταλικής ομάδας συνέχισαν να κάνουν αυτό που συνηθίζουν την φετινή χρονιά, να σουτάρουν τρίποντα χωρίς όμως να έχουν την ίδια ευστοχία με τα πρώτα δέκα λεπτά.

Λογικό κι επόμενο ήταν να χάσουν την επαφή τους στο σκορ. Δεν τα παράτησαν όμως, κι εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση της Χίμκι έκλεισαν το ημίχρονο 7 πόντους πίσω (44-37). Εκτός από τον Πλάνινιτς πολύ καλοί για την ομάδα του Κουρτινάιτις κι οι Όγκουστιν και Ντέιβις. Μία ομάδα μόνοι τους για την Σιένα οι Καγκούρ και Μπράουν στο πρώτο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Σιένα προσπάθησε να πλησιάσει περισσότερο και να μπει στο παιχνίδι ξανά, αλλά η Χίμκι κρατούσε την διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Πλάνινιτς (9ας) και Όγκουστιν (4ας) συνέχιζαν να δημιουργούν με τους Ντέιβις και Ρίβερς να σκοράρουν, έχοντας αμφότεροι από 16 πόντους. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 64-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ένα σερί 6-0 της Χίμκι έστειλε την διαφορά στους 16 πόντους και ουσιαστικά τέλειωσε τον αγώνα, αφού η κακή, σήμερα, Σιένα δεν μπόρεσε να επιστρέψει. Μάλιστα, η ομάδα του Κουρτινάιτις κάλυψε και την διαφορά του πρώτου αγώνα στην Ιταλία (82-76), παίρνοντας το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση σε τρίποντο. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Πλάνινιτς, Ντέιβις και Ρίβερς ενώ για την Σιένα ο Μπόμπι Μπράουν ήταν απελπιστικά μόνος.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 64-54, 78-71.
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Όγκουστιν 4, Φριτζόν 8 (1), Κόπονεν 3 (1), Βιάλτσεφ 6, Λόντσαρ 8, Ρίβερς 19 (4/4τρ), Μόνια 4, Ντέιβις 18, Πλάνινιτς 6 (9ασ), Κοστόφ 2.
ΣΙΕΝΑ (Μπάνκι): Μπράουν 17 (1), Εζέ, Καραρέτο 5 (1), Ράζιτς 6 (2), Κανγκούρ 12 (2), Σανικίτζε 6, Τζάνινγκ 8 (2), Μος 4, Ορτνέρ 11, Λεχτάλερ 2.

Εύκολα η Κάχα Λαμποράλ αν και τα… χρειάστηκε

Από την αρχή του παιχνιδιού η Κάχα Λαμποράλ έδειξε τις διαθέσεις της παίρνοντας μία διαφορά ασφαλείας από την Μπεσίκτας στο πρώτο δεκάλεπτο(18-10). Διαφορά, που εκτοξεύτηκε κοντά στους 20 πόντους, μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου (27-10), με συνεχόμενα καλάθια του Νοτσιόνι.

Η Μπεσίκτας, επηρεασμένη από τα προβλήματά της και τις απουσίες, δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά απέναντι στην καλή άμυνα της ισπανικής ομάδας. Έτσι το παιχνίδι φάνηκε ότι θα χάσει νωρίς το ενδιαφέρον του με την Κάχα Λαμποράλ να προηγείται στο ημίχρονο 43-23, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Νοτσιόνι με 12 πόντους (3/3δ, 2/3τρ, 6ρ, 2ας) σε 12 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ηγέτη τον Οζέρ έκαναν ένα απίστευτο σερί 20-2 στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας στους δύο πόντους (45-43). Ο Νοτσιόνι ήταν αυτός που έβαλε στοπ στο σερί της Μάλαγα με τρίποντο ενώ ο Λάμπε έκανε το 50-43. Ο Αργεντινός φόργουορντ ήταν ασταμάτητος και με ακόμα ένα τρίποντο (4) έκανε το 58-50 για την ομάδα του στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν, ανέβασαν την διαφορά ξανά σε διψήφιο νούμερο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να πιστέψουν παραπάνω στο… θαύμα! Όσες απόπειρες κι αν έκανε η Μπεσίκτας με τον Βίντμαρ να πλησιάσει, ο Νοτσιόνι ήταν εκεί και με το πέμπτο του τρίποντο έκανε το 68-56. Έτσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης κι η ισπανική ομάδα να πάρει τη νίκη με 83-73. Άξιοι συμπαραστάτες του εκπληκτικού Αργεντινού σταρ ήταν οι Πλάις και Σαν Εμετέριο ενώ από τους ηττημένους πολύ καλοί ήταν οι Βίντμαρ και Οζέρ.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 23-43, 50-58, 73-83
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Κουντέρ): Γκιουλέρ 3 (1), Ακίν 4, Ατσίκ, Βίντμαρ 18, Φόλκερ, Μάρκοτα 13 (3), Κρίστοφερ 5 (1), Μινάρντ 14, Οζέρ 13 (1), Τσετίν 3 (1).
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ταμπάκ): Κουκ, Νοτσιόνι 22 (5/6τρ), Μπιέλιτσα Μ. 2, Σαν Εμετέριο 10 (2), Πλάις 15, Ερτέλ 3 (1), Λάμπε 14, Μπιέλιτσα Ν.11 (1), Κοζέρ 6 (2).