Τα αποτελέσματα του Eurocup (10η αγ.)

Δέκατη και τελευταία αγωνιστική για την πρώτη φάση του Eurocup, με το παιχνίδι του Ε’ ομίλου μεταξύ της Λουκόιλ Ακαντέμικ και της Πλοϊέστι να ανοίγει την αυλαία. Η ομάδα των Δημήτρη Γαλάνη και Δημήτρη Βεργίνη αποχαιρέτησε με νίκη το θεσμό, καθώς συνέτριψε τους Ρουμάνους εντός έδρας με 92-77 (29-17, 47-36, 73-56, 92-77).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα (29-17 1η περίοδο) καταφέρνοντας να ξεφύγουν από νωρίς στο σκορ, δίχως να απειληθούν σε κανένα σημείο από τους φιλοξενούμενους. Έτσι, η Λουκόιλ ολοκληρώνει την παρουσία

της στο Eurocup με την 4η θέση και ρεκόρ 4-6, ενώ η Πλοϊέστι με την 6η θέση (3 νίκες - 7 ήττες).

Για τους νικητές ο Δημήτρης Βεργίνης είχε 8 πόντους (2/4δίπ., 1/1 τρίπ., 1/2 β.), και 5 ασίστ σε 34’ συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο… εξωπραγματικός Αλάντο Τάκερ, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 30 πόντους (11/14 δίπ., 1/2 τρίπ., 5/6 β.) και 11 ριμπάουντ σε 33’ συμμετοχής!

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Κρίστοφερ Νταν (5ασ.) και ο Τζέραλντ Λι (12ριμπ.), οι οποίοι πέτυχαν 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Τσεντεβίτα η… δεύτερη

Η Τσεντεβίτα νίκησε 75-71 (20-17, 35-36, 52-59, 75-71) την Σαλόν Σαονέ για τον Β’ όμιλο και έγινε έτσι η δεύτερη ομάδα μετά την Σάσαρι που προκρίνεται στο Last 32. Μέχρι το 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ένα… ξέσπασμα των γηπεδούχων στην 4η περίοδο (23-12 επιμέρους σκορ), έφτανε και περίσσευε για να πανηγυρίσουν την 6η νίκη τους σε 10 αγώνες. Από την άλλη, οι Γάλλοι μένουν εκτός συνέχειας με 5 νίκες και 5 ήττες.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νόλαν Σμιθ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 33’ συμμετοχής, ενώ από την Σαλόν ξεχώρισε ο Έι. Τζέι Σλότερ με 19 πόντους και 5 ασίστ σε 30 λεπτά.

"Αδιάφορη" και πρώτη η Σάσαρι

Χωρίς να υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον για την πρόκριση, η πρώτη του Β’ ομίλου Σάσαρι ηττήθηκε στη Γαλλία από την Σαρλερουά με 68-63 (23-30, 36-44, 52-49, 68-63). Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοπορία στο σκορ για το πρώτο μισό του αγώνα, ενώ στη συνέχεια εγκλωβίστηκαν στην πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων (η Σάσαρι σκόραρε 5 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο) γνωρίζοντας την 3η τους ήττα σε 10 αγώνες (1η θέση). Από την άλλη, οι Γάλλοι τερμάτισαν στην τελευταία θέση του ομίλου με ρεκόρ 3-7.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζόζεφ Τραπάνι με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 35’ συμμετοχής, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ομάρ Τόμας με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 30 λεπτά.

Πανηγυρικά στο Last 32 η Βαλένθια

Η Βαλένθια διέλυσε στην Ισπανία με 97-70 (31-10, 51-29, 75-48, 97-70) την Βιλερμπάν και έγινε έτσι η τρίτη ομάδα μετά τις Ολύμπια Λ. και Ουλμ, που παίρνει την πρόκριση από τον Γ’ όμιλο. Η αναμέτρηση ήταν ένας… μονόλογος για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, η οποία παίζοντας από το ξεκίνημα εκπληκτικά (31-10 επιμέρους σκορ 1η περίοδο), δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Έτσι, οι "νυχτερίδες" τερμάτισαν στην 3η θέση με 6 νίκες σε 10 αγώνες, ενώ η Βιλερμπάν ακολούθησε στην 4η θέση με ρεκόρ 4-6.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές για άλλο ένα παιχνίδι ήταν ο Τζάστιν Ντόελμαν με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 25’ συμμετοχής, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αμάρα Σι με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23 λεπτά.