Η Μπαρτσελόνα «σκόρπισε» την Μπέτις με 5-0 στη La Liga

00:10 17/9/2023 - Πηγή: NewsIt

Ισοπεδωτική Μπαρτσελόνα! Οι Καταλανοί επικράτησαν εντός έδρας της Μπέτις με 5-0 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους για την πρεμιέρα τους στο φετινό Champions League, κόντρα στην Αντβέρπ.

Με τον Ζοάο Φέλιξ να παίζει για πρώτη φορά βασικός και να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με τα κυανέρυθρα και τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να είναι η.. σταθερή της επιθετική απειλή, η

Μπαρτσελόνα συνέτριψε 5-0 την Μπέτις στο στάδιο «Λουίς Κομπανίς» και ανέβηκε -προσωρινά τουλάχιστον, αφού η Ρεάλ παίζει αύριο- στην κορυφή της La Liga.

Ο Ζοάο Φέλιξ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους καταλανούς στο 25‘, ενώ λίγο αργότερα (32΄) συμμετείχε στο δεύτερο τέρμα της ομάδας του, το οποίο σημείωσε ο Λεβαντόφσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φεράν Τόρες με απευθείας εκτέλεση φάουλ (62΄) και ο Ραφίνια (66΄) ανέβασαν ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ για τους Καταλανούς, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο επίσης νεοαποκτηθείς Ζοάο Κανσέλο στο 81΄ (από ασίστ του Λεβαντόφσκι).

Να σημειωθεί ότι ο τερματοφύλακας της Μπέτις, Ρουί Σίλβα, αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο. Δεδομένου ότι ο έμπειρος Κλαούντιο Μπράβο είναι επίσης τραυματίας, ο Μανουέλ Πελεγκρίνι «επιστράτευσε» τον γκολκίπερ της β΄ ομάδας, Φραν Βιέιτες.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 5ης αγωνιστικής της La Liga:

Ράγιο Βαγεκάνο-Αλαβές 2-0

(43΄ πέν. Παλαθόν, 82΄ Ντε Φρούτος)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Κάντιθ 3-0

(66΄ Γκουρουθέτα, 68΄ Βιγιαλίμπρε, 90+1΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0

(5΄, 34΄ Ντούρο, 54΄ Χάβι Γκέρα)

Θέλτα-Μαγιόρκα 0-1

(85΄ Μουρίκι)

Μπαρτσελόνα-Μπέτις 5-0

(25΄ Ζοάο Φέλιξ, 32΄ Λεβαντόφσκι, 62΄ Φεράν Τόρες, 66΄ Ραφίνια, 81΄ Ζοάο Κανσέλο)

Χετάφε-Οσασούνα 17/09

Βιγιαρεάλ-Αλμερία 17/09

Σεβίλη-Λας Πάλμας 17/09

Ρεάλ Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 17/09

Γρανάδα-Τζιρόνα 18/09

To άρθρο Η Μπαρτσελόνα «σκόρπισε» την Μπέτις με 5-0 στη La Liga δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Μπαρτσελόνα, Μπέτις, 5-0, La Liga,bartselona, betis, 5-0, La Liga