Basket League: Ο Ολυμπιακός φόρτσαρε στο τέλος και καθάρισε τον Άρη

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός στο ΣΕΦ και το πάλεψε όσο μπορούσε, ο Ολυμπιακός όμως, για τον οποίο ο Πίτερς πέτυχε 28 πόντους, έπαιξε όσο χρειαζόταν στο τέλος για να πάρει μια μικρή διαφορά και τελικά να επικρατήσει με 85-77 για τον 3ο γύρο της Basket League. Η ευστοχία του Άρη από τα 6,75 (τελείωσε τον αγώνα με 16/32 τρίποντα), τα χαμηλά ποσοστά
ευστοχίας των Ερυθρόλευκων σε δίποντα και βολές και η απουσία των Κώστα Παπανικολάου και Φιλίπ Πετρούσεφ, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να ελέγξουν τη μοίρα τους, κλείνοντας μπροστά στο σκορ το πρώτο δεκάλεπτο (15-19) και μένοντας σε απόσταση αναπνοής μέχρι το 30΄ (57-56). Ωστόσο, στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, ο Μήτρου-Λονγκ «ζεστάθηκε» από την περιφέρεια, οι Πίτερς και Ουόκαπ παρέμειναν «καυτοί» στην επίθεση και οι Πειραιώτες με ένα ξέσπασμα τους εξασφάλισαν στο 39΄ μία μη αναστρέψιμη διαφορά 10 πόντων (81-71), «κλειδώνοντας» τη νίκη, απέναντι στον Άρη, που πλήρωσε την αδυναμία του στα ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. […]