Euroleague: Στην κορυφή ο Ολυμπιακός που πήρε και το ντέρμπι με τη Μπαρτσελόνα

Η ήττα από την Αρμάνι στο Μιλάνο ήταν απλά μια κακή παρένθεση για τον Ολυμπιακό, ο οποίος λίγα 24ωρα μετά την αγχωτική νίκη του επί του Κολοσσού Ρόδου στη Basket League επέστρεψε… όπως έπρεπε στη Euroleague και νίκησε τη Μπαρτσελόνα με 77-70 στο ΣΕΦ
στο μεγάλο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής, κάνοντας το 2×2 αφού είχε επικρατήσει και στον πρώτο γύρο στην Ισπανία. Οι Πειραιώτες ήξεραν ότι με νίκη θα έκαναν καθοριστικό βήμα για να εξασφαλίσουν το πλεονέκτημα έδρας στους αγώνες της 8άδας, αλλά το ξεκίνημά τους δεν ήταν καθόλου καλό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν τόσο άστοχη ώστε να χρειαστεί να περιμένει περισσότερα από τρία λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι, με τους Ισπανούς να είναι μπροστά από το ξεκίνημα (2-9 στο 4′), να πάνε στο +10 (8-18) και τελικά να κλείνουν στο +9 (11-20) την πρώτη περίοδο. Αυτοί οι 11 πόντοι που είχε βάλει ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η χειρότερη επίδοσή του τη φετινή […]