Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 80-64: Ζωντανός στη μάχη για 4άδα

Σε ένα παιχνίδι που αναμενόταν εύκολο αλλά πήγε να το κάνει ντέρμπι μόνος του, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε στο τέλος και με ένα ξέσπασμα νίκησε τη Βιλερμπάν με 80-64 για την 31η αγωνιστική της Euroleague, διατηρώντας τις ελπίδες του για είσοδο στην 4άδα. Άμυνα και… Μουσταφά Φαλ είχε ο Ολυμπιακός στην 1η περίοδο, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ,
για να υπερισχύσει σε όλους τους τομείς. Ο Γάλλος διεθνής σέντερ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Φαλ της Βιλερμπάν, Γιουσούφα, υποχρεώνοντας τον τεχνικό των Γάλλων, Πιερίκ Πουπέ, να ρίξει στη θέση του τον Ζοφρέ Λοβέρν, στο 5ο λεπτό του αγώνα. Ούτε ο Γάλλος ψηλός της Βιλερμπάν, όμως βρήκε τον τρόπο να πει «όχι» στο Μουσταφά Φαλ που πέτυχε τους 10 από τους 20 πόντους των «ερυθρόλευκων» (από ένα τρίποντο οι Κέινααν και Πίτερς) στην 1η περίοδο (20-12). Η ομάδα της Λιόν είχε τους Νάντο ντε Κολό και Γιακόβ, με 3 πόντους έκαστος. Με πέντε διαφορετικούς παίκτες εν συγκρίσει με το εναρκτήριο τζάμπολ ξεκίνησε στη […]