Serie A: Η Αταλάντα κέρδισε τη Ρόμα και πήρε το πάνω χέρι στη μάχη για την έξοδο στο Champions League

Λίγο έλειψε η Γιουβέντους να γνωρίσει στο Τορίνο την ήττα από την υποβιβασμένη Σαλερνιτάνα, ωστόσο ο Αντριέν Ραμπιό ως ο από μηχανής Θεός ισοφάρισε σε 1-1 στο 90+2'.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν 0-1 από το 27', με τον Πιερότσι να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πίεσε, είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, όμως τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στις καθυστερήσεις.

Οι "μπιανκονέρι" έχασαν έτσι, την ευκαιρία να "καθαρίσουν" την είσοδό τους στο Champions League

μαθηματικά και πλέον χρειάζονται μία νίκη στις τελευταίες δύο αγωνιστικές, ώστε να αισθάνονται ασφαλείς για τη θέση τους στην πεντάδα.

Στο άλλο σημαντικό ματς της Serie A, η Ρόμα ηττήθηκε 2-1 από την Αταλάντα, με τον Ντε Κετελάρε να βρίσκει δύο φορές δίχτυα στο 18' και 20'.

Η Αταλάντα πλέον είναι στο +3' από τους "τζαλορόσι", έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι περισσότερο, κι έτσι έχει το πάνω χέρι για την 5η θέση που οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Παράλληλα, η Ρόμα επέτρεψε στη Λάτσιο, που επιβλήθηκε 2-0 της Έμπολι, να την πλησιάσει στον έναν βαθμό, με τους Λατσιάλι να διεκδικούν την 6η θέση και την παρουσία τους στο Europa League.

Από την άλλη, η Σασουόλο σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία να βγει από τη ζώνη υποβιβασμού, αφού τελικά η Τζένοα με ανατροπή επικράτησε 2-1.

Ο Πιναμόντι ήταν εκείνος που με πέναλτι στο 31' άνοιξε το σκορ για τη Σασουόλο, με την Τζένοα να γυρίζει το ματς μέσα σε επτά λεπτά. Πρώτα ο Μπάντελ ισοφάρισε στο 56' κι εν συνεχεία με αυτογκόλ ο Κουμπούλα έκανε το 2-1.

Έτσι, η Σασουόλο έμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 29 βαθμούς.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα και το οποίο δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Τορίνο έκανε την ανατροπή στην έδρα της Βερόνα με 1-2 χάρη στα τέρματα του Κύπριου, Ζανέτου Σάββα, στο 77' και του Πελέγκρι στο 83ο λεπτό. Το γκολ της Βερόνα σημείωσε στο 67' ο Σβιντέρσκι.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής
Φροζινόνε - Ίντερ 0-5 (19' Φρατέζι, 60' Αρναούτοβιτς, 77' Μπουχάναν, 80' Μαρτίνες, 84' Τουράμ) Νάπολι - Μπολόνια 0-2 (9' Εντόι, 12' Πος) Μίλαν - Κάλιαρι 5-1 (35' Μπενασέρ, 59', 88' Πούλισικ, 74' Ρέιντερς, 83' Λεάο / 63' Νάντες) Λάτσιο - Έμπολι 2-0 (45+3' Πάτρικ, 89' Βεσίνο) Τζένοα - Σασουόλο 2-1 (56' Μπάντελ, 63' ΑΥΤ. Κουμπούλα / 31' Πεν. Πιναμόντι) Βερόνα - Τορίνο 1-2 (67' Σβιντέρσκι / 77' Σάββα, 83' Πελέγκρι) Γιουβέντους - Σαλερνιτάνα 1-1 (90+2' Ραμπιό / 27'΄Πιερότσι) Αταλάντα - Ρόμα 2-1 (18', 20' ντε Κετελάρε / 66' Πελεγκρίνι) 13/5 19:30 Λέτσε - Ουντινέζε 13/5 21:45 Φιορεντίνα - Μόντσα Τα highlights

Γιουβέντους - Σαλερνιτάνα 1-1

Η επόμενη αγωνιστική 18/5 19:00 Λέτσε - Αταλάντα 18/5 19:30 Μπολόνια - Γιουβέντους 18/5 19:30 Φιορεντίνα - Νάπολι 18/5 19:30 Σαλερνιτάνα - Βερόνα 18/5 21:45 Τορίνο - Μίλαν 19/5 13:30 Σασουόλο - Κάλιαρι 19/5 16:00 Ουντινέζε - Έμπολι 19/5 16:00 Μόντσα - Φροζινόνε 19/5 19:00 Ίντερ - Λάτσιο 19/5 21:45 Ρόμα - Τζένοα