Premier League: Απίστευτη επιστροφή της Άστον Βίλα κόντρα στη Λίβερπουλ -Μία «ανάσα» από το Champions League

Η Λίβερπουλ έπαιζε για το γόητρό της, η Άστον Βίλα για να «κλειδώσει» και μαθηματικά το Champions League στο ντέρμπι της Premier League.

Σε ένα ματς υψηλών προδιαγραφών και... ταχυτήτων, από τα ομορφότερα της εφετινής Premier League, οι δύο ομάδες

αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3 στο «Βίλα Παρκ», στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 37ης αγωνιστικής (προτελευταίας της σεζόν).

Το αποτέλεσμα κάλλιστα μπορεί να θεωρηθεί σα νίκη για τους «χωριάτες», που λίγα 24ωρα μετά τον αποκλεισμό τους από τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του Conference League κι ενώ βρίσκονταν μέχρι το 84΄ πίσω στο σκορ με 3-1, κατάφεραν να «επιστρέψουν» με δύο γκολ του Ντουράν και με το βαθμό που πήραν να ξεφύγουν με +5 από την Τότεναμ «αγκαλιάζοντας» την έξοδο στο Champions League.

Απομένει μία αγωνιστική για το φινάλε, οι «πετεινοί» παίζουν το βράδυ της Τρίτης το εξ αναβολής ματς με την Σίτι κι αν δε νικήσουν, τότε τα πάντα θα έχουν τελειώσει και η ομάδα του Ουνμάι Έμερι θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Το παιχνίδι με την Λίβερπουλ θα μπορούσε κάλιστα να πάρει τον τίτλο ως αυτό των «απίστευτων χαμένων ευκαιριών» από την πλευρά των γηπεδούχων.

Ο αποκλεισμός από τον Ολυμπιακό φαίνεται πως επέδρασε περισσότερο ψυχολογικά στους παίκτες του Ουνάι Έμερι, αλλιώς δεν είναι δυνατό να εξηγηθεί το πώς κατάφεραν, κυρίως στο πρώτο μέρος, να χάνουν… τα άχαστα. Ιδιαίτερα η φάση προς το φινάλε του ημιχρόνου, όταν από γύρισμα του Μπέιλι, ο Γουότκινς από μισό μέτρο και σε άδεια εστία κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ!

Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να πιάσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης στάθηκαν τυχεροί στην φάση του 2ου λεπτού με το αυτογκόλ του Μαρτίνες κι εν συνεχεία βλέποντας τους αντιπάλους του να αστοχούν από άκρως πλεονεκτικές θέσεις, εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους που βρήκαν και μπήκαν στ΄ αποδυτήρια με σκορ νίκης!

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά και με «χρυσή» αλλαγή τον Ντάνκαν (μπήκε στο 79΄ αντί του Ζανιόλο), η Αστον Βίλα κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 2-3 στο 85' και τρία λεπτά μετά με τον ίδιο παίκτη και αρκετή δόση τύχης (η μπάλα βρήκε πάνω στο πόδι του μετά την πάσα του Μπέιλι) να φτάσει στο εντυπωσιακό 3-3!