Μπέρνλι – Μπόρνμουθ 0-2: Συνεχίζει ακάθεκτη με Ιραόλα

Το παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν τις ευκαιρίες. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, έβαλαν  γκολ με τον Τζάστιν Κλάιφερτ στο 13’ μετά από ασίστ του Λιούις Κούκ. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι απείλησαν αλλά ο Νέτο μπλόκαρε την προσπάθεια τους, παραχωρώντας κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση αλλά το γκολ δεν μέτρησε για φάουλ στο 67’. Στο 88’ τα «κεράσια»

βρήκαν και δεύτερο γκολ μετά από το γκολ του Σεμενιό. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την Μπόρνμουθ να παίρνει μια τεράστια νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική η Μπέρνλι θα πάει στο «London Stadium» να αντιμετωπίσει τη Γουέστ Χαμ (10/3, 16:00), ενώ η Μπόρνμουθ θα υποδεχτεί την ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (9/3, 17:00)

Μπέρνλι (Κομπανί): Τράφορντ- Ασινιόν, Ο’ Σέι, Εστεβέ, Τέιλορ- Βιτίνιο, Μπέργκε, Κούλεν, Όντομπερτ- Φοφανά, Μπρουν Λάρσεν

Μπόρνμουθ (Ιραόλα): Νέτο- Σμίθ, Ζαμπάρνι, Σένεσι, Κέρκεζ- Λ. Κουκ, Κρίστι- Σεμενιό, Κλάιφερτ, Ταβερνιέρ- Σολάνκι.