Ναϊμέγκεν – Φέγενορντ 2-3 : Κέρδισε ο πιο ανθεκτικός! (highlights)

Το ουσιαστικό κίνητρο στο Ναϊμέγκεν το είχαν οι γηπεδούχοι καθώς αναζητούσαν ένα θετικό αποτέλεσμα προκειμένου να εξασφαλίσουν την 6η θέση με προππτική διεκδίκησης της 5ης που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ. Η Φέγενορντ παρά τις απουσίες της έπαιξε δημιουργικά ανοίγοντας το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με ωραία ενέργεια και σουτ του Στεγκς.

Στην επανάληψη η Ναϊμεγκεν μπήκε δυνατά και ισοφάρισε με ένα υπέροχο διαγώνιο σουτ του Ιάπωνα Σάνο στο 47′ Όμως δύο λεπτά αργότερα και σε μια κομβική – για τη ροή του ματς – φάση, ο Ουέντα έφυγε από λάθος της άμυνας απέναντι στον γκολκίπερ

Σίλεσεν και ο βασικός στόπερ Νούιτινκ τον ανέτρεψε βλέποντας την κόκκινη κάρτα. Στο 57′ ο Μίντε έκανε το 1-2 και από εκεί άρχισε ένας γρήγορος ρυθμός όπου η Ναϊμέγκεν έψαχνε την επίθεση στους ανοιχούς χώρους και οι αντίπαλοί της με πολλούς επιθετικογενείς παίκτες το κάτι παραπάνω.

Στο 80′ με ατομική ενέργεια ο 20χρονος Χάνσεν έκανε το 2-2 αλλά τέσσερα λεοτά αργότερα από κοντά ο Ιάπωνας Ουέντα διαμόρφωσε το τελικό 2-3