Προμηθέας – Ουλμ 79-68: Επιβλητικός για 30 λεπτά (hls)

Το πρώτο δεκάλεπτο μπορεί να ήταν αναγνωριστικό και ισορροπημένο (19-17), όμως η συνέχεια για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν καταιγιστική. Οι γηπεδουχοι έκρυψαν το καλάθι από τους Γερμανούς περιορίζοντας τους μόλις στους 21 πόντους στα επόμενα 20 αγωνιστικά λεπτά και με ομαδικότητα στην επίθεση, δημιουργούς τους Ρέι και Αγραβάνη και εκτελεστή τον Γκραντ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 στο 30΄, 68-48.

Tα στιγμιότυπα του αγώνα

Η Ουλμ αντέδρασε στην τελευταία περίοδο εκμεταλλευόμενη την κούραση και την χαλάρωση των γηπεδούχων όταν η διαφορά έφτασε στους 23 πόντους. Με 12-0 μπήκε

ξανά στο ματς (63-52), η διαφορά έφτασε στο -6, 69-63 στα 2:34 για το φινάλε, αλλά ως εκεί. Ο Κέντρικ Ρέι με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έστειλε μακριά τα φαντάσματα άλλης μίας εντός έδρας κατάρρευσης.

Για τους νικητές ο Γκραντ είχε 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ρέι 10 πόντους και 8 ασίστ και ο Αγραβάνης 14 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Για την Ουλμ ξεχώρισε ο Κρίστον με 17 πόντους, ο Ζούγκιτς με 14 και οι Μπλόσομγκεϊμ και Χέρκενχοφ με 13.

Με αυτή τη νίκη ο Προμθέας ανέβηκε στο 4-9 και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για πρόκριση, αφού εκτός των άλλων διπλασίασε τις νίκες του επί της Ουλμ και υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας.