Οι Έλληνες του εξωτερικού

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι περισσότεροι Έλληνες παίκτες που αγωνίζονται σε ομάδες του εξωτερικού, με τους Γιάννη Μπουρούση και Μάικ Μπράμος να ξεχωρίζουν με την απόδοση τους.Πέντε νίκες και μόλις μία ήττα ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων παικτών που αγωνίζονται στις μεγαλύτερες λίγκες της Ευρώπης.

Σοφοκλής Σχορτσανίτης (Μακάμπι Τελ Αβίβ): Πολύ καλή απόδοση είχε ο «Big Sofo» στην δεύτερη σερί νίκη της Μακάμπι Τελ Αβίβ επί της Παρτιζάν για την Αδριατική λίγκα. Ο θηριώδης σέντερ είχε 12

πόντους (5/6 διπ, 2/3 βολές), 4 ριμπάουντ αλλά και  5 λάθη σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Θοδωρής Παπαλουκάς (Μακάμπι Τελ Αβίβ): Χωρίς να βρεθεί σε σπουδαία μέρα, ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε 4 πόντους (2/2 διπ, 0/1 τριπ), μοίρασε 5 ασίστ ενώ είχε και 2 κλεψίματα σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Γιάννης Μπουρούσης (Αρμάνι Μιλάνο): Ο διεθνής σέντερ έκανε πάρτι στον υγιεινό περίπατο της Μιλάνο στην Σαρδηνία (σ.σ νίκη με 88-60). Σε μόλις 14 λεπτά συμμετοχής, σκόραρε 14 πόντους (5/6 διπ, 0/3 τριπ, 4/7 βολές), μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε δύο φορές την μπάλα ενώ έκανε μόλις 1 λάθος.

Αντώνης Φώτσης (Αρμάνι Μιλάνο): Στα ρηχά έμεινε ο έτερος Έλληνας της ομάδας, καθώς ο αρχηγός της Εθνική ομάδας αγωνίστηκε για μόλις 5 λεπτά κόντρα στην Σάσαρι, πετυχαίνοντας 2 πόντους (0/1 διπ, 2/2 βολές).

Νίκος Ζήσης (Σιένα): Η Σιένα τα βρήκε μπαστούνια απέναντι στην Μπιέλα (σ.σ νίκη με 70-67), με τον 28χρονο γκαρντ να κάνει το καθήκον του, έχοντας 10 πόντους (1/2 διπ, 1/2 τριπ, 5/6 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ ενώ έκανε 2 λάθη, αγωνιζόμενος για 15 λεπτά.

Κώστας Βασιλειάδης (Μπιλμπάο): Η Μπιλμπάο πέτυχε εύκολη νίκη επί τη Μούρθια, με τον Έλληνα γκαρντ να πραγματοποιεί πού καλή εμφάνιση με 11 πόντους (4/4 διπ, 1/3 τριπ), 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο αλλά και 3 λάθη σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Δημήτρης Μαυροειδής (Μπιλμπάο): Αρκετά καλός ο Έλληνας σέντερ, ο οποίος κυριάρχησε στους αιθέρες, μαζεύοντας 9 ριμπάουντ. Επίσης είχε 8 πόντους (1/6 διπ, 6/10 βολές), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 20 λεπτά αγώνα.

Μανώλης Παπαμακάριος (Λαγκούν Άρο): Την πρώτη της νίκη στην φετινή ACB πέτυχε η ομάδα του Μανώλη Παπαμακάριου, με τον έμπειρο γκαρντ να αγωνίζεται για 9 λεπτά χωρίς να σημειώνει πόντο (0/1 διπ, 0/1 τριπ).

Μάικ Μπράμος (Γκραν Κανάρια): Ο ομογενής γκαρντ ήταν εξαιρετικός απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης παρά την ήττα της ομάδας του. Με τελικό απολογισμό 15 πόντους (2/3 διπ, 1/4τριπ, 8/11 βολές), 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ αλλά και 5 κερδισμένα φάουλ ήταν ο κορυφαίος της Γκραν Κανάρια.