Στα χέρια της η πρόκριση στα ημιτελικά

Την καλύτερη εμφάνισή της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων της Τουρκίας πραγματοποίησε η εθνική μας ομάδα, που νίκησε 3-2 τη Σερβία για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου και πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια της για την πρόκριση στα ημιτελικά.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αδικείται κατάφωρα από τους δύο βαθμούς που πήρε στο παιχνίδι, αφού άξιζε να κατακτήσει τους τρεις με τη συγκλονιστική εμφάνιση που πραγματοποίησε. Η ομάδα του Μάκη Δημητριάδη εξασφάλισε την είσοδο στην 8αδα, που ήταν ο αρχικός στόχος, και με νίκη
με οποιοδήποτε σκορ απέναντι στη Βουλγαρία (νίκησε 3-1 την Πολωνία και πήγε στους 8 βαθμούς) στο αυριανό (14:00), τελευταίο ματς της πρώτης φάσης της διοργάνωσης, προκρίνεται στους "τέσσερις". Αυτό θα συμβεί αφού ακόμα και στην ισοβαθμία (νίκη με 3-2) θα έχει τέσσερις νίκες, έναντι 3 της Βουλγαρίας. Ασφαλή σενάρια, ωστόσο, θα βγουν μετά το τέλος του σημερινού, τελευταίου αγώνα Γερμανία-Τουρκία. Τα σετ (πρώτη αναφέρεται η Σερβία): 25-18, 16-25, 14-25, 25-22, 7-15 ΣΕΡΒΙΑ (Μίλαν Τζούρισιτς): Κοβάσεβιτς 26 (23/39, 3 μπλοκ, 58%-40%), Μέντιτς 7 (7/16), Μπρντγιόβιτς 3 (3/4), Οκολιτς 4 (2/6, 2 μπλοκ), Ζάρκοβιτς 10 (10/19, 62%-38%), Μπλαγκόγιεβιτς 3 (0/6, 3 μπλοκ), Ιλινσιτς (λ, 50%-35%)/ Κάτιτς 10 (10/24, 55%-41%), Στάνκοβιτς 8 (8/18), Βέλγιοβιτς. ΕΛΛΑΔΑ (Μάκης Δημητριάδης): Δαλακούρας 13 (10/24 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 20 (18/27, 2 μπλοκ, υπ. 88%-82%), Λιόντας 7 (3/3, 1 άσος, 3 μπλοκ), Στίνγκας 8 (7/12, 1 μπλοκ), Χριστόφας 5 (4/5, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 22 (18/28, 4 μπλοκ, 77%-65%), Ζήσης (λ, 74%-55%)/ Τζιουμάκας 2 (2/5), Σκαρλατίδης, Πρωτοψάλτης, Κωνσταντινίδης. Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 4 αγώνες) 2ος ΟΜΙΛΟΣ 1. Βουλγαρία 8 11-8 (3 νίκες) 2. Σερβία 8 11-8 (3 νίκες) 3. Ελλάδα 7 9-7 (3 νίκες) 4. Τουρκία 4 6-6 -3αγ. 5. Πολωνία 3 5-10 (1 νίκη) 6. Γερμανία 3 6-9 -3αγ.  Μετά το τέλος του ματς ο ομοσπονδιακός τεχνικός Μάκης Δημητριάδης σχολίασε: "Δικαιούμασταν το τρίποντο, αλλά στο τέταρτο σετ κάναμε αρκετά λάθη. Κλειδί για να φτάσουμε στη νίκη ήταν η τακτική, αφού τα παιδία αφομοιώνουν τις εντολές πολύ καλύτερα όσο περνάνε οι αγώνες. Πλέον μπορούμε να κερδίζουμε σχολές που στο παρελθόν δεν τις κοντράραμε καν". Για τον αγώνα της Μεγάλης Πέμπτης, με αντίπαλο τη Βουλγαρία ο τεχνικός της εθνικής δεν θέλησε να δώσει τον τίτλο του φαβορί στην ομάδα του, λόγω των δύο εύκολων νικών στα φιλικά. "Μπορούμε να κερδίσουμε τη Βουλγαρία, αλλά πρέπει να ηρεμήσουμε τώρα. Ξεκουραζόμαστε και την Πέμπτη θα πρέπει να δώσουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Τα φιλικά δεν έχουν καμία σημασία και το ότι τους έχουμε κερδίσει. Πριν έρθουν εδώ έχασαν και τα τέσσερα φιλικά που έδωσαν και στο τουρνουά έχουν κάνει σπουδαίες εμφανίσεις. Το θέμα είναι ποιος καταφέρνει να κορυφώσει την απόδοση του εδώ". "Αφιερώνω την νίκη στον αδερφό μου Κώστα (είναι στην Αγκυρα και παρακολουθεί τις προσπάθειές του) και σε όλη την οικογένειά μου. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ, όπου ήμασταν νευρικοί και ιδιαίτερα κακοί στον τομέα του σέρβις.