88-73: Το ντέρμπι που έγινε περίπατος...

20:44 1/4/2013 - Πηγή: Sport.gr
Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός νίκησε 88-73 τον ΑΓΟΡ για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος, γλιτώνοντας την έκπληξη, αφού οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 9 πόντους στο 31'!Στην πρώτη περίοδο παίχθηκε... free style μπάσκετ από τις δύο ομάδες, εξ ου και το υψηλό σκορ με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου (31-25).Οταν, όμως, ο ΑΓΟΡ αποφάσισε να παίξει άμυνα (ο Ολυμπιακός
ούτως ή άλλως δυσκολεύεται σε αυτόν τον τομέα), οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να βρουν επιθετικές λύσεις, με αποτέλεσμα να πετύχουν 20 πόντους λιγότερους (!) απ' όσους στην πρώτη περίοδο. Περιορίστηκαν στους 11, με την ομάδα της Κρήτης να πετυχαίνει 18 και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη 42-43. Σημειώνεται ότι η αντεπίθεση του ΑΓΟΡ με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, μετέτρεψε το 31-23 σε 33-36!Πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων (των οποίων οι μισοί πόντοι προήλθαν από τα 7/21 τρίποντα) στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με 12 πόντους και άξιους συμπαραστάτες τους Κόματο (7π.) και Χορν (7π.).Από τον Ολυμπιακό, ο οποίος εμφανίστηκε κουρασμένος από την προσπάθεια στην Πόλη, Σπανούλης και Πρίντεζης τελείωσαν το ημίχρονο με 9 και 8 πόντους αντίστοιχα, ενώ 7 είχε σημειώσει ο Πάουελ με 3/4 δίποντα.Ακολούθησε διαγωνισμός (άστοχων) τριπόντων μεταξύ των δύο ομάδων με το ξεκίνημα της επανάληψης (0/4 ο Ολυμπιακός - 0/3 ο ΑΓΟΡ), αλλά στη συνέχεια Πέτγουεϊ και Ντούβνιακ "έχτισαν" ένα σερί 0-11, μετατρέποντας το 51-50 του Ολυμπιακού σε 51-61 στο 27'!Η διαφορά εξαλείφθηκε πολύ γρήγορα (59-61), ότι γιατί σοβαρεύτηκε ο Ολυμπιακός, αλλά γιατί οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να εκμεταλλευθούν τις δεύτερες επιθέσεις τους από τα συνεχή επιθετικά ριμπάουντ. H 3η περίοδος τελείωσε 59-64 με τρίποντο του Αγγελόπουλου και η 4η ξεκίνησε με 4 αναπάντητους πόντους του Ρεθύμνου, που έφτασε και πάλι στο +9 (59-68)!Χάρη σε ένα γρήγορο 9-0, με πρωταγωνιστές τους Χάινς και Περπέρογλου, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 68-68 στο 34' και πέρασε μπροστά (70-68) για πρώτη φορά μετά το 51-50! Ο Χάινς συνέχισε το... βιολί του και με επιθετικό ριμπάουντ και γκολ - φάουλ, ολοκλήρωνε ένα σερί 14-0 του Ολυμπιακού για το 73-68 στο 37'.Οι παίκτες του ΑΓΟΡ έδειχναν να μην πιστεύουν στην έκπληξη και με 6 σερί πόντους του εκπληκτικού Παπανικολάου (24π.) και με επιμέρους σκορ 22-2 (!), οι πρωταθλητές βρέθηκαν στο +10 (81-71), βάζοντας το δικό τους τέλος στο παιχνίδι