Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 88-73

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο και πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σκορ 22-2, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Ρεθύμνου στο κλειστό του ΣΕΦ με 88-73. Οι νικητές δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, καθώς στα τρία πρώτα δεκάλεπτα ήταν πολύ κακοί στην άμυνα, αλλά όταν χρειάστηκε ανέβασαν ρυθμούς και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Παπανικολάου και Χάινς οι οποίοι πέτυχαν από 24 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Οι

δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς με επιθετικούς προσανατολισμούς, καθώς καμία από τις δύο δεν έπαιξε καλή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεκινήσουν δυναμικά παίρνοντας το προβάδισμα στην αρχή, αλλά η ομάδα του Πειραιά αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Μάλιστα η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 31-25, αλλά ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένος. Το Ρέθυμνο στη συνέχεια κατάφερε να συνεχίσει την καλή της εικόνα επιθετικά σκοράροντας πολλές φορές από τη γραμμή του τριπόντου, ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν εύκολες λύσεις επιθετικά. Η ομάδα της Κρήτης μάλιστα, κατάφερε να πάρει ακόμα και το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 42-43.

Το παιχνίδι του Ρεθύμνου συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να παίξει σωστή άμυνα και να δέχεται αρκετά ελεύθερα τρίποντα από τον ΑΓΟΡ. Το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ κατάφερε να πάρει ακόμα και μία διαφορά 10 πόντων από τους γηπεδούχους στο ΣΕΦ (51-61), δείχνοντας πως έχει το πάνω χέρι. Ωστόσο, οι "ερυθρόλευκοι" αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά ακόμα και στον πόντο (59-61), αν και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 64-59 υπέρ του Ρεθύμνου. Η κακή άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε στην τελευταία περίοδο, καθώς η ομάδα του Πειραιά έκανε ένα σερί 14-0 και από το 59-68 βρέθηκε στο 73-68. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν με το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνει τη νίκη με 88-73.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 42-43, 59-64, 88-73.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Λο 6 (1), Σπανούλης 15 (1), Περπέρογλου 7 (1), Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Πάουελ 7, Πέρκινς 1, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 24 (2).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 9 (1), Καλλινικίδης, Χορν, Αγγελόπουλος 8 (2), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 11 (2), Κόμματος 10 (2), Κάρτερ 7 (1), Λάτοβιτς 5 (1), Πέτγουεϊ 21 (3), Σιζόπουλος.