Pregame: Αστέρας - Βέροια (16:00)

Το απόλυτο της έδρας φιλοδοξεί να συνεχίσει στο παιχνίδι με τη Βέροια ο Αστέρας, ο οποίος έχει 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (3-0 την Κέρκυρα, 2-1 τον Πλατανιά) φέτος στην Τρίπολη, με γκολ 5-1. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη έχει χάσει από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό
στις πρώτες 6 αγωνιστικές, μετρώντας στα υπόλοιπα ματς 3 νίκες και μία ισοπαλία.Η Βέροια είναι μια από τις 3 αήττητες ομάδες εκτός έδρας (Ολυμπιακός και Πανιώνιος οι άλλες δύο)! Σε 2 εξόδους της από την Ημαθία, έκανε μία νίκη στην Κομοτηνή και απέσπασε μία ισοπαλία στη Λιβαδειά. Οσο περίεργο κι αν ακούγεται, είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει δεχθεί γκολ εκτός έδρας, αφού και τα 5 που έχει παθητικό τα δέχθηκε στο "σπίτι" της!Μόνο την περίοδο 2007-08 ξανάπαιξαν μεταξύ τους στην Σούπερ Λίγκα Αστέρας και Βέροια, με τον εκάστοτε γηπεδούχο να επικρατεί (2-0 στην Τρίπολη, 1-0 στη Βέροια). Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και την περίοδο 2006-07 στην Β' Εθνική, με τον Αστέρα να κερδίζει 2-0 στην Τρίπολη και να αποσπά ισοπαλία 0-0 στη Βέροια.