World League: Ηττα της Εθνικής, 7-9 από την Κροατία

Στάθηκε αξιοπρεπώς η Εθνική ανδρών στον τρίτο αγώνα της στον Α' όμιλο του World League απέναντι στη χρυσή Ολυμπιονίκη και παγκόσμια πρωταθλήτρια Κροατία, στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ, αλλά δεν απέφυγε την ήττα, που είναι η δεύτερη στη διοργάνωση (έχει και μια νίκη).Το ανανεωμένο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε με 7-9 από την κορυφαία ομάδα στον κόσμο, στο ντεμπούτο του νέου ομοσπονδιακού τεχνικού, Σάκη Κεχαγιά, στον πάγκο της, αλλά άφησε και θετικά μηνύματα.Το κακό ποσοστό στον παίκτη
παραπάνω ήταν αυτό που στοίχισε -κυρίως- την ήττα στην Εθνική μας, κάτι που οφείλεται, φυσικά (εκτός από το άγχος) και στην καλή άμυνα της Ολυμπιονίκη, αλλά και της καλής εμφάνισης του τερματοφύλακά της Πάβιτς.Η Ελλάδα είχε συνολικά 3/10 π.π., αλλά ξεκίνησε με 0/6 και πήγε στα 1/8. Από την άλλη είχε κάποια λάθη στην άμυνα (και στο λιγότερο) που επέτρεπε στους κροάτες να σκοράρουν σχετικά εύκολα.Στα θετικά ήταν το πάθος, ο ενθουσιασμός και η όρεξη, στοιχεία με τα οποία τα νέα παιδιά -που έπαιρναν πρωτοβουλίες- αντιμετώπισαν την Κροατία, στο πρώτο παιχνίδι της καινούργιας αυτής Εθνικής με τον Κεχαγιά στον πάγκο (θυμίζουμε ότι είχε δώσει και δυο ματς με πρώτο προπονητή τον νυν συνεργάτη του τον Βαμβακάρη).Ο ομοσπονδιακός τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και στους δυο τερματοφύλακες που έπαιξαν από δύο οκτάλεπτα.Στα αξιοσημείωτα και ο πολύς κόσμος, περίπου 500 άτομα που βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού κολυμβητηρίου του ΟΑΚΑ και συμπαραστάθηκαν στην προσπάθεια της Εθνικής.Η Ελλάδα προηγήθηκε με 2-1, αλλά στη συνέχεια κυνηγούσε στο σκορ, βρέθηκε να χάνει με 3-6, 4-7 και 6-9. Ο Γούνας μείωσε στο τελικό 7-9.Η διακύμανση του σκορ:Α' Περίοδος: Γιόκοβιτς 0-1 (περιφέρεια), Φουντούλης Ι. 1-1 (περιφ.), Βλαχόπουλος 2-1 (περιφ.), Σούκνο 2-2 (παίκτη παραπάνω), Γιόκοβιτς 2-3 (π.π.).Β' Περίοδος: Σούκνο 2-4 (πέναλτι), Μυλωνάκης 3-4 (περιφ.), Μούσλιμ 3-5 (περιφ.), Σέτκα 3-6 (π.π.).Γ' Περίοδος: Ποντικέας 4-6 (περιφ.), Μούσλιμ 4-7 (περιφ.).Δ' Περίοδος: Βλαχόπουλος 5-7 (π.π.), Ντόμπουτ 5-8 (φουνταριστός), Μουρίκης 6-8 (π.π.), Ομπράντοβιτς 6-9 (π.π.), Γούνας 7-9 (π.π.).Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-3, 1-1, 3-2.Ελλάδα (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 1, Μιράλης, Ποντικέας 1, Φουντούλης Ι. 1, Βλαχόπουλος 2, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γούνας 1, Γουβής, Γαλανίδης.Κροατία (Ιβιτσα Τούτσακ): Πάβιτς, Λόνκαρ, Πασκβάλιν, Μάρκοβιτς, Γιόκοβιτς 2, Μπουλιούμπασιτς, Μούσλιμ 2, Μπούσλιε, Σούκνο 2, Ντόμπουντ 1, Σέτκα 1, Ομπράντοβιτς 1, Μπίγιατς.