Αετοί για μεγάλα πράγματα!

Η Μπενφίκα που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από το Λονδίνο επικρατώντας με 3-1 της Τότεναμ και είναι με το ενάμιση πόδι στους "8" του Europa League. Οπως και η Λιόν, που νίκησε 4-1 στην Γαλλία την Βικτόρια Πλζεν, αλλά και η Μπέτις που έκανε... διπλό (0-2) μέσα στην έδρα της Σεβίλης. Προβάδισμα η Αλκμααρ που επιβλήθηκε 1-0 της Ανζί
στην Ολλανδία. Ανοιχτοί λογαριασμοί για Γιουβέντους και Φιορεντίνα, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.Με ήρωα τον... στόπερ Λουϊζάο, ο οποίος σκόραρε δύο φορές, στο 58' και στο 84', η Μπενφίκα έφυγε με το εμφατικό 1-3 από το Γουάιτ Χαρτ Λέιν του Λονδίνου! Οι Αετοί που έδειξαν τα... νύχια τους απέναντι στην Τότεναμ προηγήθηκα στο 30' με τον Ροντρίγκο. Οι Λονδρέζοι, είχαν μειώσει σε 1-2 στο 63' με φάουλ του Ερικσεν. Να σημειωθεί, ότι οι Πορτογάλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις για να πετύχουν και τέταρτο γκολ μέσα στην Αγγλία, αλλά και με το 1-3 έχουν ουσιαστικά καθαρίσει...Στον ισπανικό εμφύλιο, η Μπέτις έκανε την... κηδεία στην Σεβίλη και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση. Οι πράσινοι με τη συμπλήρωση 15 λεπτών άνοιξαν το σκορ, όταν ο Λεό Μπαπτιστάο εκμεταλλεύτηκε άψογα τη σέντρα του Χουάνφραν και έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν είχαν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Αντ' αυτού, η Μπέτις πέτυχε και δεύτερο γκολ σφραγίζοντας τη νίκη της και βάζοντας γερά θεμέλια πρόκρισης. Αυτή τη φορά, ο Λεο Μπαπτιστάο αποφάσισε να αλλάξει ρόλο και έδωσε την ασίστ στον Σεβίγια, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα στη θέση του Ρουμπέν Κάστρο, για να στείλει για δεύτερη φορά (77’) τη μπάλα στα δίχτυα του Μπέτο.Η Βικτόρια Πλζεν έκανε το... λάθος να προηγηθεί στο Ζερλάν στο 3ο λεπτό με τον Χόραφα, αλλά μετά ακολούθησε... καταιγίδα! Στο 12' ο Φοφανά ισοφάρισε για την Λιόν, στο 53' ο Λακαζέτ έδωσε το προβάδισμα στους Γάλλους, για να έρθει ο Βουεμπά στο 61' να γράψει το 3-1. Ο Φοφανά έκλεισε το σκορ στο 70' κάνοντας το τελικά 4-1 για τους Λιονέ...Η Αλκμααρ με γκολ του Άρον Γιόχανσον νίκησε 1-0 την Ανζί και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση, ενώ ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Γιουβέντους και Φιορεντίνα που αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 σ' ένα ματς με πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Η Μεγάλη Κυρία προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με τον Βιντάλ, αλλά ο Γκόμεζ στο 79' χάρισε την ισοπαλία στους Βιόλα!Τα αποτελέσματα:Αλκμααρ-Ανζί 1-0Γιουβέντους-Φιορεντίνα 1-1Λιόν-Πλζεν 4-1Σεβίλη-Μπέτις 0-2Τότεναμ-Μπενφίκα 1-3