Ανετα κι εύκολα ο ΠΑΟ, 105-78 τον ΑΓΟΡ

Το ματς ήταν άκρως θεαματικό, αφού και οι δύο ομάδες... ξέχασαν να παίξουν άμυνα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν το σκορ ήταν 55-45! Στο δεύτερο 20λεπτο, όμως, οι πράσινοι εμφανίστηκαν πιο σοβαροί και όταν άρχισαν να πιέζουν, τότε το παιχνίδι μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία.Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 6' ήταν μπροστά με 20-12. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε από την περιφέρεια και με πρωταγωνιστή τον Δέδα, όχι μόνο πέρασαν άμεσα μπροστά (20-21 στο 7'), αλλά διατηρήθηκαν
εκεί μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-28).Οι 28 πόντοι παθητικό σε μία περίοδο είναι κάτι το ασυνήθιστο για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που αφού έβαλε τις φωνές στους παίκτες του, τους είδε να πιέζουν περισσότερο στη συνέχεια. Αποτέλεσμα ήταν το 40-40 του 17' να γίνει 50-40 δύο λεπτά αργότερα, με μεγάλο πρωταγωνιστή των γηπεδούχων τον Κώστα Καϊμακόγλου.Με το +10 πήγαν στα αποδυτήρια οι πράσινοι (55-45) και στην τρίτη περίοδο καθάρισαν το παιχνίδι, τρέχοντας ένα εκπληκτικό σερί 17-2 στα τελευταία πέντε λεπτά του δεκαλέπτου (από το 67-61 του 25' στο 84-63 του 30').Με το +21 που μπήκε ο Παναθηναϊκός μπροστά στο σκορ στην τελευταία περίοδο, το μοναδικό που έμενε να δούμε ήταν τη διαφορά του τελικού αποτελέσματος, αλλά και το αν οι πράσινοι θα έπιαναν τους 100 πόντους, κάτι που κατάφεραν με τρίποντο του Καλάθη για το τελικό 105-78.