ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Με αυτόν τον "Κάι" πάει και στην Πόλη

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αντίσταση μόνο για ένα δεκάλεπτο και με κορυφαίο τον Κώστα Καϊμακόγλου, επιβλήθηκε του Ρεθύμνου με 105-78 για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ και με τρίποντο του Νικ Καλάθη η διαφορά ήταν 9-5 τέσσερα λεπτά από την έναρξη της αναμέτρησης. το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό τα επόμενα 2 λεπτά αλλά το

Ρέθυμνο με τρία απανωτά τρίποντα, πρώτα από τον Παπανικολάου κι έπειτα με δύο τρίποντα του Δέδα, πέρασε μπροστά στο σκορ (20-21) στο 7' για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα που πήρε και με τον Λαμάρ Ράιτ να βγαίνει στον αιφνιασμό ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +2 (26-28).

Στην δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο προσπάθησε με μακρινά σουτ να αυξήσει την διαφορά αλλά οι "πράσινοι" με την είσοδο στο παρκέ του Κώστα Καϊμακόγλου βελτίωσαν την εικόνα τους, πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (38-35) στο 14'. Το Ρέθυμνο όμως δεν πτοήθηκε και εκμεταλλευόμενο την αστοχία των γηπεδούχων ισοφάρισαν (40-40) με τρίποντο του Δορκοφίκη στο 17' αλλά Καϊμακόγλου και Λόγκαν έφεραν τον Παναθηναϊκό σε θ΄ση οδηγού (48-40) στο 18'. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στο +10 με καλάθι του Γιασικεβίτσιους, στο 19', διαφορά με την οποία οι Κυπελλούχοι Ελλάδος πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά και με μπροστάρηδες τον Ράιτ και τον Κρίστμας μείωσε την διαφορά στους 6 πόντους (67-61) αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 10 πόντων έφτασε στο +16 (77-61) στο 26'. Το σερί αυτό όμως συνεχίστηκε και έφτασε στο 15-0 για τον Παναθηναϊκό που με εντυπωσιακό κάρφωμα του Καϊμακόγλου, το σκορ έφτασε 81-61 στο 28'.

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Παναθηναϊκό καθώς η διαφορά των 20 πόντων ήταν πολύ δύσκολο να καλυφθεί από το Ρέθυμνο, που έφυγε από το ΟΑΚΑ κρατώντας άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση του Λαμάρ Ράιτ.

Δεκάλεπτα: 26-28, 55-45, 84-63, 105-78