Ανιαρό 1-0 για ΑΕΚ με Λύμπε

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, που με γκολ του Λυμπερόπουλου από το 10ο λεπτό, κέρδισε 1-0 εντός έδρας τον Παναιτωλικό, ο οποίος παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού και δεν εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία του Εργοτέλη με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα.Ο Νίκος Κωστένογλου παρέταξε την ομάδα του με τον Κωνσταντόπουλο στο τέρμα, τους Μανωλά και Κοντοέ στο κέντρο της άμυνας, τον Γεωργέα δεξιά, τον Λαγό αριστερά, τους Μάκο, Καφέ και Γκερέιρο στα χαφ
και τους Λεονάρντο, Λυμπερόπουλο και Σιαλμά στην επίθεση.Από την άλλη, ο Τάκης Λεμονής κατέβασε τον Τσενάμο κάτω από τα δοκάρια, τους Γκόλια, Αναστασιάδη, Σιόντη και Ντολεζάι στην άμυνα, Ρότσα, Μητρόπουλο και Θεοδωρίδη στα χαφ και Χαριστέα, Αντι και Καμαρά στην επίθεση.Τα πρώτα λεπτά κύλησαν ήρεμα, με τις δύο ομάδες να μην απειλούν η μία την άλλη και την μπάλα να παίζεται στο κέντρο. Τη διαφορά τελικά έκανε ο Λεονάρντο, ο οποίος στο 10ο λεπτό έκανε την κούρσα από τα αριστερά, πέρασε σαν σταματημένο τον Ντολεζάι και γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή, όπου περίμενε ο Λυμπερόπουλος και με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Τσενάμο για το 1-0.Το γρήγορο γκολ δεν... συγκίνησε τις δύο ομάδες, αφού ούτε ο Παναιτωλικός, αλλά ούτε και η ΑΕΚ ανέβασαν τον ρυθμό τους μετά την επίτευξη του τέρματος. Στο πρώτο ημίχρονο, η μοναδική ακόμη αξιόλογη ευκαιρία ήρθε στο 31', όταν ο Λυμπερόπουλος βρήκε με τακουνάκι τον Σιαλμά μέσα στην περιοχή, όμως ο τελευταίος αστόχησε στο τετ-α-τετ.Στο δεύτερο 45λεπτο, η ομάδα του Αγρινίου έψαξε περισσότερο το γκολ, όμως η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από τον Μπέλεκ στο 87', όταν ο καμερουνέζος βρέθηκε απέναντι στον Τσενάμο, όμως αστόχησε.Ο Λεμονής έβαλε τους Ονουάτσι και Ακαλέ στο παιχνίδι, όμως ο μονότονος τρόπος ανάπτυξης των φιλοξενούμενων, με πολλές σέντρες και γεμίσματα, ήταν... βούτυρο στο ψωμί του Κωνσταντόπουλου, που δεν κινδύνεψε πραγματικά ποτέ.