Μπάμ(περγκ) στη Μάλαγα!

Διπλό που τη βάζει για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης στους Top 16 πέτυχε η Μπάμπεργκ στη Μάλαγα, επικρατώντας 90-79 της Ουνικάχα για την 8η αγωνιστική της Euroleague!

Με ρεκόρ 3-5 οι γερμανοί "έπιασαν" στη βαθμολογία τους ισπανούς (τους έχουν και στην ισοβαθμία, καθώς στο ματς της Γερμανίας είχαν χάσει μόλις με έναν πόντο), ενώ έβαλαν από κάτω τους τις Ζαλγκίρις και ΚΚ.

Η Μπάμπεργκ είχε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +1. Με επιμέρους σκορ 22-17 στο

δεύτερο έστειλε τη διαφορά στους 6π., ενώ στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε ακόμα και με 11 ποντους.

Στη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου κι ενώ όλοι περίμεναν την αντίδραση της Ουνικάχα, πήρε το... όπλο του ο Τζέικομπσεν που με τρία τρίποντα στο ξεκίνημα "έκοψε" τη φόρα των ισπανών.

Πλην του Τζέικομπσεν, που ουσιαστικά "καθάρισε" για τους φιλοξενούμενους στην τελευταία περίοδο, σε εκπληκτική βραδιά ήταν και ο Τζένκινς (23π.). Τραγική η Μάλαγα, που υπέστη την 4η συνεχόμενη ήττα της.