Διπλό - ανάσα για Πανιώνιο!

Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Ζαν Ζακ Πιερ στο 83', κόντρα στη ροή του αγώνα, αλλά τις βάσεις για την επιτυχία της ομάδας της Νέας Σμύρνης έβαλε ο Χρυσόστομος Μιχαηλίδης, ο οποίος... έβγαζε ό,τι πήγαινε μέσα!To 0-0 στο πρώτο ημίχρονο αδικεί περισσότερο τον ΟΦΗ και αυτό οφείλεται τόσο στην αναποτελεσματικότητα των ποδοσφαιριστών του,
όσο και στις ικανότητες του Χρυσόστομου Μιχαηλίδη, ο οποίος κλήθηκε να καλύψει το κενό του τιμωρημένου Σιδεράκη, παίζοντας για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα.Ο 35χρονος πορτιέρο σταμάτησε τρεις φορές τους Χόρχε και Ζόρντι Λόπεζ, εμπνέοντας εμπιστοσύνη στους αμυντικούς του Πανιωνίου. Οι κρητικοί, πάντως, είχαν και δοκάρι στο 28' σε προσπάθεια και σουτ του Λόπεζ από αριστερά.Ο Νίκος Αναστόπουλος ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 46', προσπαθώντας να αλλάξει κάτι, με τον Λεωνίδα Καμπάνταη να χάνει την ευκαιρία του αγώνα στο 56' όταν σε τετ α τετ νικήθηκε από τον Μιχαηλίδη.Οσο περνούσε η ώρα, ο Πανιώνιος πατούσε καλύτερα, παρότι το παιχνίδι του ήταν στημένο πάνω στις αντεπιθέσεις. Και ήρθε το 83ο λεπτό, όταν ο Μενδρινός εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζαν Ζακ Πιερέστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.Ο Πανιώνιος τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς στο 87' ο Σκέμπρι χτύπησε εκτός φάσης τον Ταυλαρίδη και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Ντίτσου.