Διπλό Ευρώπης ο Φοίνικας, 3-0 τον Αρη

Ο Φοίνικας Σύρου, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Κοβάσεβιτς, νίκησε στη Μίκρα τον Αρη με 3-0 σετ, στην πρώτη αναμέτρηση της σειράς των πλέι οφ για τις θέσεις 5-6 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου χρειάζεται άλλη μία νίκη στον επόμενο αγώνα που θα γίνει στη Σύρο (20/4), ώστε να εξασφαλίσει την πέμπτη θέση (κρίνεται στις δύο νίκες). Αν ο Αρης καταφέρει να ισοφαρίσει τη σειρά των αγώνων,
θα γίνει και τρίτος αγώνας στις 21 Απριλίου.Mεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Φοίνικα ήταν ο Στέλιος Νικηφορίδης, ο οποίος στην αρχή της σεζόν ξεκίνησε με τον Αρη και τον Δεκέμβριο έγινε παίκτης του Φοίνικα. Ο Νικηφορίδης αντικατέστησε επάξια τον τραυματία Κοβάσεβιτς και με σταθερή υποδοχή και αποτελεσματική επίθεση οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Ο Φοίνικας είχε συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τον Αρη, ο οποίος παρότι πάλεψε και είχε 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, δε μπορούσε να αντιμετωπίσει την αλάνθαστη εμφάνιση των συριανών, που είχαν 66% στην επίθεση και μόλις επτά χαμένα σερβίς (έναντι 17 των γηπεδούχων). Από τον Αρη απουσίασε ο Λάμπης Μπαμπαλιούτας, λόγω τραυματισμού και τη θέση του πήρε ο Τσομπάνογλου όπως και στο νικηφόρο ματς με την Κηφισιά και έκανε εξαιρετική προσπάθεια. Στο τρίτο σετ, ο Φοίνικας είχε ξεφύγει και με 18-12, ωστόσο ο Αρης μείωσε σε 18-21 με τα σερβίς του Ριζόπουλου, αλλά χωρίς να υπάρξει άλλη συνέχεια. Τα σετ: 22-25, 22-25, 19-25.Αρης (Κουτσονίκας): Κυριακίδης 15 (15/20, 58% υπ.), Γκιρτζίκης 6 (5/10, 1 άσσος), Χαριτωνίδης, Κιόσης 4 (4/9), Τζελάτης 14 (12/25, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (9/15, 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 78% υπ.) / Τσομπάνογλου (λ.-70% υπ. - 39% άριστες), Ντίνας, Μποζίδης.Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 9 (6/10, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ),  Ντορνέλας 13 (10/17, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Νικηφορίδης 12 (10/15, 2 μπλοκ, 54% υπ.), Τακουρίδης 8 (5/6, 3 μπλοκ), Λάππας 8 (8/11, 65% υπ.) / Γκαράς (λ. - 64% υπ., 27% άριστες).