Διπλό παραμονής για Παναιτωλικό στα Πηγάδια

21:28 3/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Τάκη Λεμονή, που γεύεται τη χαρά της νίκης μετά από ένα μεγάλης διάρκειας μπλακ άουτ έντεκα αγώνων. Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με γκολ του Αντι (ο Ακαλέ την ασίστ) σε κομβικό σημείο του αγώνα και οι γηπεδούχοι δεν είχαν απάντηση, γνωρίζοντας την πέμπτη διαδοχική τους ήττα. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη έπαιξε η αποβολή του Μπέρτου στο 54', που ανάγκασε την ομάδα του να κυνηγάει την ισοφάριση με παίκτη λιγότερο. Με το τρίποντο αυτό οι αγρινιώτες έφτασαν τους 21 βαθμούς, τρεις περισσότερους από ΠΑΣ και Κέρκυρα,
που βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού.Τα επιθετικά τους προβλήματα παρουσίασαν για ακόμα ένα ματς Ξάνθη και Παναιτωλικός στα Πηγάδια. Οι γηπεδούχοι είχαν μία ανούσια πρωτοβουλία στο α' ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, κάτι δεν έκαναν και στα τέσσερα τελευταία τους παιχνίδια. Ο Μαρσελίνιο ήταν δραστήριος και είχε μία καλή στιγμή στο 21', ωστόσο ο Τσενάμο ήταν σε ετοιμότητα, όπως και δύο λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Καζάκη.Ο Παναιτωλικός, που έχει σκοράρει πέντε φορές στα τελευταία 16 ματς, προσπαθούσε κυρίως να διαφυλάξει τα νώτα του και σε μεγάλο ποσοστό το κατάφερε. Χωρίς όμως καθαρόαιμο φορ, ρόλο που έπαιζε ο Καμαρά, δεν μπορούσε να απειλήσει και ο Λεμονής έψαχνε τρόπο για να βρει λύση. Αυτή την έδωσε ο Αντι όταν κόντρα στη ροή του αγώνα και στη μοναδική καλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ακαλέ και άνοιξε το σκορ στο 40'.Με την έναρξη της επανάληψης ο Ουζουνίδης έριξε στο παιχνίδι Σουάνη και Βλαχοδήμο για να αλλάξει τα δεδομένα, ωστόσο η κακή εικόνα της ομάδας του δεν άλλαζε. Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους ακρίτες, καθώς στο 54' αποβλήθηκε δικαιολογημένα με απευθείας κόκκινη  για επικίνδυνο μαρκάρισμα ο Μπέρτος, που άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.Το 0-1 και η αποβολή επέφεραν πολλά νεύρα στους γηπεδούχους, που δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν λειτουργώντας περισσότερο σπασμωδικά και περιμένοντας τα πάντα από τον Μαρσελίνιο, που όμως δεν μπορούσε να περάσει τους πάντες. Αντίθετα, με αριθμητικό πλεονέκτημα η ομάδα του Αγρινίου ήλεγχε το ρυθμό, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ στις αντεπιθέσεις. Η ευκαιρία δόθηκε στο 79 στον Ονουάτσι στο 79', που νικήθηκε από τον Βιβιανί, αλλά λίγο ενόχλησε αυτό τους αγρινιώτες, καθώς κέρδισαν τρεις πολύτιμους βαθμούς.