Εμεινε ζωντανή η Κίμκι, 78-71 την Σιένα στην Μόσχα

19:18 8/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague κράτησε η Κίμκι, που επικράτησε με 78-71 της Σιένα στην Μόσχα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Top 16.Ενα αποτέλεσμα, που ευνοεί τον Ολυμπιακό, που ήθελε νίκη της Κίμκι ώστε να έχει βάσιμες ελπίδες για την κατάκτηση της 2ης θέσης στον όμιλο.Ρίβερς (19 π.) και Ντέιβις (18 π.) οι πρωταγωνιστές
για την ομάδα του Κουρτινάιτις, ενώ από το συγκρότημα του Μπάνκι προσπάθησαν οι Μπράουν (17 π.), Κανγκούρ (12 π.) και Ορτνερ (11 π.).Η Κίμκι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (25-20).Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Μπάνκι προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, με ηγέτη τον Μπράουν, ωστόσο το συγκρότημα του Κουρτινάιτις πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +7 (44-37). Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Κίμκι κατάφερε να εδραιώσει μία διψήφια διαφορά, αφού στο 30' ήταν μπροστά με 64-54.Στην τελευταία περίοδο, η Σιένα προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά, με την Κίμκι να επικρατεί με το τελικό 78-71.Τα δεκάλεπτα: 25-20, 19-17, 20-17, 14-17.