Εντυπωσιακή νίκη για τη Φινλανδία, 92-64 τη Βοσνία

17:36 3/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Η Φινλανδία είναι μία ομάδα που αν την υποτιμήσεις θα το πληρώσεις και αυτό έπαθε η Βοσνία, η οποία γνώρισε βαριά ήττα από τους σκανδιναβούς με 92-64. Το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι στο πρώτο μισό, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι φινλανδοί πάτησαν το γκάζι και άφησαν πολύ πίσω τους τούς βόσνιους.Στην τρίτη περίοδο οι φινλανδοί έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και πρόλαβαν μέσα σε 10 λεπτά να σημειώσουν 34 πόντους, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ (73-56).Ο Ντόμερκαντ έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στο Ευρωμπάσκετ με 25 πόντους, αλλά αυτοί δεν ήταν αρκετοί για τους βόσνιους ώστε να ξαναμπούν στο παιχνίδι.Οι ενθουσιώδεις φινλανδοί βάδισαν με ασφάλεια προς την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, την οποία και πήραν τελικά με το εντυπωσιακό 92-64.Πρώτος σκόρερ για τους σκανδιναβούς ήταν ο Κόιβιστο με 17 πόντους, ενώ καλοί για ένα ακόμη παιχνίδι  ήταν και οι Λι και Κοπόνεν.