Εντυπωσιακός Ικαρος, 79-67 τον Αρη

Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, ο Ικαρος επικράτησε εύκολα με 79-67 του Αρη στην Καλλιθέα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1.Φαγιέ (17 π.), Κυρίτσης (15 π.) και Βρκιτς (15 π.) η... μαγική τριάδα για την ομάδα του Καλαφατάκη, ενώ από το συγκρότημα του Αγγέλου προσπάθησαν οι Βεργίνης (21 π.) και Χαντ (13 π.).Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν γρήγορα με 7-0 (2'). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το
προβάδισμα. Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ικαρο να προηγείται με έξι (21-15).Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Καλαφατάκη να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ και το συγκρότημα του Αγγέλου να κυνηγά.Η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή της 1' πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όταν ο Ικαρος προηγήθηκε με 12 (41-29), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν τελικά στην εκπνοή, με τρίποντο του Βεργίνη (41-32).Στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τις προσπάθειες του Αρη, ο Ικαρος κράτησε το προβάδισμά του στα ίδια επίπεδα, πηγαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτιο με +12 (58-46).Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα, με το μόνο αξιοσημείωτο να είναι ο τραυματισμός ενός από τους τρεις διαιτητές, του Κυριάκου Παντελίδη, ο οποίος χτύπησε στον αστράγαλο 2' πριν τη λήξη του παιχνιδιού και δεν κατάφερε να συνεχίσει.Τα δεκάλεπτα: 21-15, 20-17, 17-14, 21-21.