Επιστροφή στις νίκες για ΠΑΟΚ, 81-76 τον Ικαρο Καλλιθέας

20:58 7/1/2012 - Πηγή: Sport.gr

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ικαρου Καλλιθέας με 81-76 στο PAOK SPORTS ARENA, θα πρέπει να νιώθει ικανοποιημένος για την τρομερή εμφάνισή του στο πρώτο μέρος, αλλά και προβληματισμένος για την αντίστοιχη του δευτέρου ημιχρόνου. Διότι, άλλη ομάδα ήταν στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε 55 πόντους και άλλη στο δεύτερο όπου μετά βίας έφτασε τους 26.

Ο απίστευτος κύριος Γκίντενς
Εντάξει...

το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα, υπάρχουν όμως περιπτώσεις που ένα παιχνίδι εξελίσσεται σε... one man show. Κάτι τέτοιο έγινε στο πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Τζέι Αρ Γκίντενς. Ο Αμερικανός χρειάστηκε κάποια λεπτά για να. ζεστάνει τη μηχανή (σ. σ. για στο PAOK SPORTS ARENA υπήρχε σχετικό κρύο) και σε αυτό το διάστημα, ο Γιάννης Καλαμπόκης (ανήμερα της ονομαστικής του εορτής) έκανε την αρχή. Πέτυχε εννιά πόντους στη πρώτη περίοδο (26-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν χρειάστηκε ιδιαίτερα συστήματα για τον Σούλη Μαρκόπουλο. Η μπάλα πήγαινε στον Γκίντενς κι αυτός την έβαζε στο καλάθι. Ο Αμερικανός έκανε απίστευτα πράγματα. Επαιζε άμυνα, μάζευε ριμπαουντ, έκλεβε μπάλες κι έφτανε στο εύκολο καλάθι, είχε και τις λύσεις απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Ο Αρης Λυκογιάννης (προπονητής του Ικαρου) έβαλε πάνω του τον Μπάξτερ αλλά... τζίφος. Μετά πήγε και ο Κάραμπουλας... και πάλι τζίφος. Για να μην μακρηγορούμε, ο Γκίντενς έβαλε 16 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (συνολικά 23 στο πρώτο ημίχρονο!) και ο ΠΑΟΚ σταδιακά έχτισε μια διαφορά (39-24, 14:30), η οποία έφτασε στα επίπεδα των 20 πόντων (55-35, 19).

Σε αυτό το διάστημα - με το συμπάθιο κιόλας - αλλά ο Ικαρος δεν θύμιζε σε τίποτα ομάδα επιπέδου Α1. Δίχως οργάνωση, έχασε τον αγωνιστικό προσανατολισμό του (σ. σ. ήθελε να περάσει τη μπάλα στο καλάθι και στον Μπέινς αλλά ο ΠΑΟΚ έδινε double team στο μαρκάρισμα κι έτσι δεν έβγαινε το play) και οι παίκτες του έπαιζαν ατομικά. Ωστόσο, όταν η διαφορά πήγε στο +20 για τον ΠΑΟΚ, μέσα σε 60 δευτερόλεπτα πέτυχαν επτά πόντους για να τελειώσει το ημίχρονο με 55-42, υπό τις έντονες αποδοκιμασίες του Μαρκόπουλου. Βλέπετε το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με εύστοχο τρίποντο του Φάνη Κουμπούρα, ο οποίος πρέπει αν έκανε 4-5 βήματα πριν εκτελέσει.

’λλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο
Ο Ικαρος Καλλιθέας συνέχισε την αντεπίθεσή του στη 3η περίοδο, αφού "έσφιξε" την άμυνά του αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να πετύχει μόλις πέντε πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά. Η διαφορά μειώθηκε στα επίπεδα των έξι πόντων (60-51, 35'), εκεί όμως ο Δήμος Ντικούδης φρόντισε - δύο διαδοχικές φορές - να δώσει στην ομάδα του τις λύσεις που χρειαζόταν. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα επιμέρους σκορ 6-2 και ξέφυγε με 66-53, αλλά και πάλι ο Ικαρος μείωσε στους εννιά (66-57, 30').

Στη τελευταία περίοδο, ο μεν ΠΑΟΚ δεν είχε τον τρόπο για να τελειώσει το παιχνίδι αφού επιθετικά χαρακτηρίστηκε από κακές επιλογές, ενώ ο δε Ικαρος δεν είχε (κι αυτός) τρόπο ώστε να επιστρέψει. Ετσι, η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ 8-12 πόντων (77-69, 36), για να φτάσουμε στα τελευταία 134 δευτερόλεπτα, όπου ο Σκορδίλης με δύο ελεύθερες βολές μ