Φρένο στη Νιούκαστλ με πεντάρα η Φούλαμ

Μετά από τις νίκες επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ΚΠΡ, η Νιούκαστλ αναγκάστηκε σε ήττα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει στους δύο βαθμούς την τέταρτη Τσέλσι. Θύτης η εντυπωσιακή σήμερα Φούλαμ, που κέρδισε με 5-2 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Ισοπαλία για την Εβερτον του Θανάση Βέλλιου, σημαντικό τρίποντο για την ΚΠΡ, μεγάλο διπλό της Αστον Βίλα επί της Γουλβς στις καθυστερήσεις.

Σπουδαίο παιχνίδι έλαβε χώρα στο "Κράβεν Κότατζ"

με τον Ντέμπσεϊ να σημειώνει χατ-τρικ και να βάζει την υπογραφή του στη μεγάλη νίκη της ομάδας του, που έφτασε τους 26 βαθμούς και ξέφυγε οκτώ από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Νιούκαστλ άνοιξε το σκορ με τον Γκάρθι λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά η Φούλαμ στην επανάληψη ήταν καταιγιστική, πετυχαίνοντας πέντε τέρματα. Ο Μέρφι ισοφάρισε, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντέμπσεϊ, που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Ο Ζαμόρα έκανε το 4-1, ο Μπεν Αρφά μείωσε προσωρινά και ο Ντέμπσεϊ διαμόρφωσε στο 89' το τελικό αποτέλεσμα.

Πολύτιμους τρεις βαθμούς πήρε και η Αστον Βίλα, που ανέβηκε στην 11η θέση. Πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Ρόμπι Κιν, που με δύο προσωπικά του γκολ ανέτρεψε το εις βάρος της ομάδας του αποτέλεσμα και την οδήγησε στη νίκη με 3-2.

Τρίποντο και για την ΚΠΡ, που πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο με τον Μαρκ Χιουζ στον πάγκο. Με τη νίκη της επί της ουραγού Γουίγκαν, ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού, βάζοντας από κάτω την Μπλάκμπερν και την Γουλβς.

Στους νικητές της αγωνιστικής και η Γουέστ Μπρομ, που επικράτησε με 2-1 στο Μπριτάνια Στάντιουμ. Η Στόουκ άγγιξε το βαθμό με γκολ του Ζερόμ στο 86', αλλά ο Ντοράνς απάντησε στο 89' χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, που είχε προηγηθεί με τον Μόρισον.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής
14:45GR Νόριτς-Τσέλσι 0-0
17:00GR ΚΠΡ - Γουίγκαν 3-1 (33' Χέλγκασον πεν., 45' Μπουζάκι, 81' Σμιθ -66' Ροδαλέγκα)
17:00GR Στόουκ Σίτι - Γουέστ Μπρομ 1-2 (86' Ζερόμ- 35' Μόρισον, 89' Ντοράνς)
17:00GR Σάντερλαντ - Σουόνσι Σίτι 2-0 (14' Σεσενιό, 85' Γκάρντνερ)
17:00GR Γουλβς - Αστον Βίλα 2-3 (21' Νάιτλι, 31' Εντουαρντς - 11' Μπεντ πεν., 51', 85' Κιν)
17:00GR Εβερτον - Μπλάκμπερν 1-1 (24' Κέιχιλ- 71' Γκουντγουίλι)
17:00GR Φούλαμ - Νιούκαστλ 5-2 (51' Μέρφι, 59', 65', 89' Ντέμπσεϊ, 68' Ζαμόρα πεν.- 43' Γκάθρι, 85' Μπερν Αρφά)
19:30GR Μπόλτον - Λίβερπουλ