Η Γιουνάιτεντ το ντέρμπι, 1-0 την Αρσεναλ

Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά ντέρμπι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 1-0 της Αρσεναλ στο Ολντ Τράφορντ και μείωσε την διαφορά της από την κορυφή στους πέντε βαθμούς. Εσωσε τον βαθμό στο 96' η Στόουκ, 3-3 με την Σουόνσι στην Ουαλία, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.Μέτριο ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση στην εστία
του Σέζνι.Ωστόσο, η Γιουνάιτεντ κατάφερε στο 27' να ανοίξει το σκορ από στημένη φάση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρούνεϊ, ο Φαν Πέρσι νίκησε με κεφαλιά τον Σέζνι και έκανε το 1-0 για την ομάδα του Μόγες.Μετά το γκολ, η Αρσεναλ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να απειλήσει την εστία του Ντε Χέα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Γιουνάιτεντ να έχει το προβάδισμα (1-0).Η ομάδα του Βενγκέρ είχε την υπεροχή στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά συνέχισε να έχει σοβαρό πρόβλημα στην δημιουργία, με τους γηπεδούχους να διατηρούν χωρίς προβλήματα το προβάδισμα τους.Οι Κόκκινοι Διάβολοι έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0 στο 60', όταν ο Ρούνεϊ πέρασε τον Κοσιελνί, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σέζνι.Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην συνέχεια, με την ομάδα του Μόγες να αμύνεται σωστά στην πίεση των λονδρέζων, να κρατάει το υπέρ της 1-0 μέχρι το τέλος και να πανηγυρίζει την νίκη στο ντέρμπι του Ολντ Τράφορντ.Εσωσε τον βαθμό στο 96' η ΣτόουκΜετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Στόουκ Σίτι έσωσε τον βαθμό της ισοπαλία στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, μένοντας στο χορταστικό 3-3 με την Σουόνσι στην Ουαλία.Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο πέτυχαν δύο τέρματα. Μόλις στο 8', ο Γουόκερ άνοιξε το σκορ για την Στόουκ, ενώ στο 25' ο Αϊρλαντ διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων.Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοση τους και να φτάνουν στην ανατροπή στο 86'! Στο 56', ο Μπόνι μείωσε σε 1-2 για την Σουόνσι, ενώ στο 74' ο Ντάιερ έφερε το ματς στα ίσια (2-2).Στο 86' ο Μπόνι, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε προβάδισμα στους ουαλούς με 3-2, αλλά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ανταμ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έσωσε τον βαθμό για την Στόουκ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής:Σάββατο (9/11)Λίβερπουλ - Φούλαμ 4-0 (23' αυτ. Αμορεμπιέτα, 26' Σκρτελ, 36', 54' Σουάρεζ)Αστον Βίλα - Κάρντιφ Σίτι 2-0 (76' Μπακούνα, 84' Κόζακ)Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ 2-2 (45 Ετό, 90'+6' πέν. Αζάρ - 61' Λονγκ, 68' Σεσενιόν)Κρίσταλ Πάλας - Εβερτον 0-0Σαουθάμπτον - Χαλ Σίτι 4-1 (16' Σνάιντερλιν, 30' πέν. Λάμπερτ, 37' Λαλανά, 88' Ντέιβις - 55' Σαγκμπό)Νόριτς Σίτι - Γουέστ Χαμ 3-1 (54' πέν. Χούπερ, 72' Σνόντγκρας, 90'+3' Φερ - 32' Μόρισον)Κυριακή (10/11)Τότεναμ - Νιούκαστλ 0-1 (13' Ρεμί)Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Σ. 1-0 (21' Μπάρντσλεϊ)Μάντσεστερ Γ. - Αρσεναλ 1-0 (27' Φαν Πέρσι)Σουόνσι Σίτι - Στόουκ Σίτι 3-3 (56', 86' Μπόνι, 74' Ντάιερ - 8' Γουόλτερς, 25' Αϊρλαντ, 90'+6' πέν. Ανταμ)