Η Τσέλσι κέρδισε με 1-0 την Μπόλτον και βρίσκεται στο +4 από τους διώκτες της

Στους 4 βαθμούς αύξησε τη διαφορά από τη 2η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Τσέλσι. Οι μπλε επικράτησαν με 1-0 της Μπόλτον, εκμεταλλευόμενοι με τον καλύτερο τρόπο τη λευκή ισοπαλία της ομάδας του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον με την Μπλάκμπερν, και πλησίασαν ακόμα περισσότερο το όνειρο της κατάκτησης του φετινού πρωταθλήματος τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Τσέλσι – Μπόλτον 1-0 (43’ Ανελκά)

Χλιαρό ξεκίνημα έκαναν και οι δύο ομάδες, αλλά όσο περνούσαν

τα λεπτά η Τσέλσι έβρισκε τον ρυθμό της και δημιούργησε αρκετές φάσεις, χωρίς όμως την επιθυμητή κατάληξη. Στο 26ο λεπτό ο Ντρογκμπά επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, ο Γιασκαλάινεν μπλόκαρε αρχικά και στην επαναφορά ο Καλού δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι μπλε δεν σταμάτησαν να κυνηγούν το γκολ και το πέτυχαν στο 43ο λεπτό, όταν ο Ντρογκμπά έβγαλε μια ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Ανελκά βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Μπόλτον και με σκαστή κεφαλιά έγραψε το 1-0.