Καθάρισε, κι έκατσε ο Ολυμπιακός με ΑΓΟΡ

Σε υγιεινό περίπατο εξελίχθηκε για τον Ολυμπιακό το πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των πλέι οφ της Α1, με αντίπαλο τον ΑΓΟΡ στο ΣΕΦ. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης από τους αντιπάλους τους, επικρατώντας 77-62 και την Παρασκευή (31/5, ΣΕΦ - 18:15GR) πάνε για το 2-0 (στις 3 νίκες η πρόκριση στον τελικό).Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ ήταν
ανταγωνιστικός, κρατώντας τον Ολυμπιακό στους 18 πόντους (18-16 σκορ περιόδου) και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι με τους Κάρτερ και Χορν, δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν.Στο δεύτερο, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν... Παίζοντας επιθετική άμυνα, ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε 10 λάθη, με αποτέλεσμα το 18-16 να γίνει 26-17 στο 13'. Ο Πέτγουεϊ πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΑΓΟΡ στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας σε 26-20, αλλά με σερί 13-0 ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (39-20) στο 17'. Το ημίχρονο έκλεισε 43-22, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν τη δεύτερη περίοδο με 6 πόντους (μια βολή του Κάρτερ - ένα δίποντο και ένα τρίποντο του Πέτγουεϊ) και τον Ολυμπιακό να έχει πάρει σκορ από 9 παίκτες.Το δεύτερο ημίχρονο μετετράπη σε τυπική διαδικασία, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, τους σκόρερ του Ολυμπιακού να γίνονται 11, αλλά κανείς με διψήφιο και η διαφορά να φτάνει στο +30 (63-33), λίγο πριν κλείσει η 3η περίοδος (65-37).Στην τελευταία περιόδο, οι γηπεδούχοι έκαναν... τουρισμό, δίνοντας το δικαίωμα στον ΑΓΟΡ να ψαλιδίσει κατά πολύ τη διαφορά, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 2-19, που μετέτρεψε το 69-37 σε 71-56 στο 37'.Τα δεκάλεπτα: 18-16, 25-6, 22-15, 12-25.