Καβάλα για 5άδα, 79-71 τον Ικαρο

Με πρωταγωνιστές τους Μοχάμεντ Πάσαλιτς και Βασίλη Σίμτσακ, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκαμψε την αντίσταση του συγκροτήματος του Θανάση Σκουρτόπουλου, επικράτησε με 79-71 και πλέον είναι πολύ κοντά στο να πλασαριστεί στην πρώτη 5άδα του πρωταθλήματος.Με διάθεση για γρήγορο μπάσκετ ξεκίνησαν την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστές τους Μπέινς και Τσιάρα, κατάφεραν στο 6' της αναμέτρησης να πάρουν μια διαφορά τεσσάρων πόντων (18-14). Ομως το τέλος της περιόδου βρήκε την Καβάλα να προηγείται
με 24-20, με δύο διαδοχικά τρίποντα των Πάσαλιτς και Καραποστόλου.Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του αγώνα, σε όλη την διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο οι παίκτες του Σκουρτόπουλου δεν άφησαν την Καβάλα να ξεφύγει στο σκορ. Ετσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με την Καβάλα να διατηρεί το +4 (38-34).Μετά το πρώτο μέρος, η Καβάλα συνέχισε να προηγείται και με τρίποντο του Καραποστόλου, στο 24', ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (45-38). Η αντεπίθεση του Ικαρου ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη και με τον Ρόμελ Μπεκ στην θέση του οδηγού, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο, έχοντας κεφάλι στο σκορ (55-53).Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μοχάμεντ Πάσαλιτς, η Καβάλα πήρε προβάδισμα με 64-61 στο 34'. Οι φιλοξενούμενοι, με ένα ξέσπασμα των Σίμτσακ και Κοστόφ, πήραν μια διάφορα ασφαλείας οκτώ πόντων (73-65), δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Τελικά, η Καβάλα πανηγύρισε την 12η νίκη της στο πρωτάθλημα, με 79-71 απέναντι στον Ικαρο.Οι Σίμτσακ και Πάσαλιτς ήταν οι πρωταγωνιστές της Καβάλας πετυχαίνοντας από 15 πόντους, πολύ καλός ήταν και ο Αγγελόπουλος με 14 πόντους. Εξαιρετικός για ακόμα μια φορά ο Ρόμελ Μπεκ, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ικαρου με 20 πόντους. Στα θετικά για την ομάδα του Σκουρτόπουλου η πολύ καλή παρουσία του νεαρού Γιαννούλη Λαρεντζάκη που σημείωσε 9 πόντους.Τα δεκάλεπτα: 20-24, 14-14, 21-15, 16-26.