Κούρσα μιας ανάσας... 5 χιλιομέτρων

Μία από τις ιστορικές μονομαχίες του αθλητισμού στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων διαδραματίστηκε το 1932 στο Λος Αντζελες, στον τελικό των 5000μ. Τότε που οι δύο πρώτοι αθλητές, ο Φινλανδός Λάουρι Λέχτινεν και ο Αμερικανός Ραλφ Χιλ τερμάτισαν ακριβώς με τον ίδιο χρόνο 14.30.00 αλλά νικητής αναδείχθηκε ο πρώτος με διαφορά 50 εκατοστών.Ποτέ στο παρελθόν, δεν υπήρξε απόλυτη ισοβαθμία επίδοσης σε κούρσα απόστασης μεγαλύτερης των 200μ.Ο Λέχτινεν ήταν το μεγάλο
φαβορί για το χρυσό μετάλλιο κυρίως επειδή έφθασε στις ΗΠΑ ως κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ με επίδοση 14.17.0.Την πέτυχε μόλις έναν μήνα πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες.Στον τελικό πολύ γρήγορα πήρε «κεφάλι» στη κούρσα ενώ ο Χιλ έμεινε για τρεις στροφές στη τελευταία θέση.Στη συνέχεια, ο ρυθμός αυξήθηκε και ο Χιλ αποφάσισε να πλησιάσει τους πρωτοπόρους.Πολύ σύντομα ήρθε πίσω ακριβώς από τον Λέχτινεν και παρά τις συνεχείς αλλαγές ρυθμού, ο Φινλανδός δεν μπορούσε να απαλλαγεί από τη παρουσία του.Στη τελική ευθεία, ο Χιλ προσπάθησε δύο φορές, από την εξωτερική και την εσωτερική να προσπεράσει τον Λέχτινεν αλλά και τις δύο «κλείστηκε» από τον Φινλανδό που έξυπνα άλλαζε διάδρομο.Οι Αμερικανοί θεατές αποδοκίμασαν έντονα τον νικητή και χρειάστηκε η παρέμβαση του σπικερ των αγώνων Μπιλ Χενρι που είπε από τα μεγάφωνα:«Κύριοι, μη ξεχνάτε ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι καλεσμένοι μας».Αυτές οι αλλαγές διαδρόμων ήταν κάτι συνηθισμένο στην Ευρώπη αλλά όχι και στην Αμερική.Ο Χιλ και η ομάδα των ΗΠΑ δεν κατέθεσαν ένσταση ενώ ούτε η αγωνόδικος επιτροπή προχώρησε στην ακύρωση του Φινλανδού δρομέα.Τέσσερα χρόνια αργότερα, ο Λέχτινεν έχασε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Βερολίνου από τον συμπατριώτη του Γκούναρ Χέκερτ με τον οποίο συνδεόταν με ισχυρή φιλία.Ο θάνατος του Χέκερτ το 1940 στον πόλεμο εναντίον του σοβιετικού στρατού στη Καρελία, στοίχισε στον Λέχτινεν.Λίγο αργότερα χάρισε το χρυσό του μετάλλιο, σε έναν ήρωα Φινλανδό στρατιώτη της μάχης εκείνης σε ανάμνηση της απώλειας του φίλου του.Σήμερα, ένας δρόμος του χωριού Κέρκοο, ιδιαίτερης πατρίδας του του Λέχτινεν –έφυγε από τη ζωή το 1973- έχει λάβει το όνομα του.Επίσης, από το 1992, το όνομα του γηπέδου ράγκμπι του σχολείου Χένλει στις ΗΠΑ φέρει το όνομα του Ραλφ Χιλ.