Κυπελλούχος Ισπανίας η Ατλέτικο!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 2-1 τη Ρεάλ στην παράταση σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου και κατέκτησε το Copa Del Rey για 10η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από 17 χρόνια! Εντονοι διαπληκτισμοί στο τέλος του αγώνα, μετά την αποβολή του Κριστιάνο Ρονάλντο που χτύπησε εκτός φάσης τον Γκάμπι, ενώ από τα αποδυτήρια παρακολούθησε το παιχνίδι μετά το 70' ο Μουρίνιο που αποβλήθηκε για έντονες διαμαρτυρίες.Τα δύο γκολ της κανονικής διάρκειας του αγώνα
σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τη Ρεάλ να μπαίνει δυναμικά και να ανοίγει το σκορ στο 14ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Οζίλ ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.  Η Ατλέτικο Μαδρίτης έψαξε την απάντηση, πιέζοντας ψηλά, με τον Γκάμπι να χάνει μεγάλη ευκαιρία μετά από φοβερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή της Βασίλισσας στο 17ο λεπτό.Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε λίγα λεπτά αργότερα με τον Ντιέγκο Κόστα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι μερένχες είχαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα στην εκπνοή του ημιχρόνου, αλλά το σουτ του Οζίλ το οποίο κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Κουρτουά.Στην επανάληψη η Ατλέτικο Μαδρίτης μπήκε ψυχωμένη με τον Φιλίπε Λουίς να χάνει μεγάλη ευκαιρία, με σουτ που κατέληξε άουτ στο 60ο λεπτό. Η απάντηση των μερένχες ήρθε μετά από ένα λεπτό με την Ρεάλ να χάνει διπλή ευκαιρία. Ο Μπενζεμά σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Κουρτουά, ενώ στην επαναφορά ο Χουάνφραν απομάκρυνε με το γόνατο πάνω στη γραμμή σουτ του Οζίλ. Η Βασίλισσα ανέβασε ρυθμούς και στο 68' ο Ρονάλντο μετά από εκτέλεση φάουλ σημάδεψε και πάλι το δεξί δοκάρι του Κουρτουά. Στο 76ο λεπτό ο διαιτήτης της αναμέτρησης, Γκόμεθ,  απέβαλε τον Ζοζέ Μουρίνιο για έντονη διαμαρτυρία σε φάουλ της Ρεάλ. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.Στο πρώτο μέρος της παράτασης ο Ντιέγκο Λόπεθ είπε "όχι" σε σουτ του Ντιέγκο Κόστα στο 95' , αλλά η πίεση της Ατλέτικο καρποφόρησε στο 98', όταν μετά από σέντρα του Κόκε, ο Μιράντα πέτυχε το γκολ με κεφαλιά δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 109' ο Οζίλ έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Κουρτουά να αποκρούει το σουτ του Γερμανού. Δραματικό το φινάλε με τον Ρονάλντο να βλέπει την κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Γκάμπι και να ακολουθεί σύρραξη, με τον Πέπε να ρίχνει λάδι στη φωτιά  Κόκκινη κάρτα αντίκρισε και ο Γκάμπι μετά από φάουλ στον Ντι Μαρία, σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα.